Foobar2000

Korzystasz z odtwarzacza Foobar2000? Jesteś na pewno zadowolony z dźwięku, który wydobywa się z głośników, gdy słuchasz na nim muzyki. Wiedz jednak, że możesz więcej, dużo więcej. Podpowiadamy jak odpowiednio skonfigurować mechanizm odtwarzania Foobara2000 tak, aby dźwięk był bliski ideału oraz był dopasowany do twoich potrzeb.


Artykuł pochodzi z czasopisma PC World 4/2009

Artykuł pochodzi z czasopisma PC World 4/2009

Korzystasz z odtwarzacza Foobar2000? Jesteś na pewno zadowolony z dźwięku, który wydobywa się z głośników, gdy słuchasz na nim muzyki. Wiedz jednak, że możesz więcej, dużo więcej. Podpowiadamy jak odpowiednio skonfigurować mechanizm odtwarzania Foobara2000 tak, aby dźwięk był bliski ideału oraz był dopasowany do twoich potrzeb.

Foobar2000 jest odtwarzaczem o niebanalnych możliwościach. Program, autorstwa polaka Pawła Pawłowskiego, cechuje się bardzo wysoka jakością odtwarzanego dźwięku, jeśli porównać go z innym produktami dostępnymi na rynku. Okazuje się jednak, ze domyślne ustawienia, pomimo, iż zapewniają odtwarzanie na wysokim poziomie, to nie są końcem możliwości programu.

Funkcjonalność narzędzia, z zakresu odtwarzania (ale i nie tylko), rozbudowywać można przy użyciu dostępnych wtyczek (zaimplementowanych w programie, jak i dostępnych również w postaci bezpłatnych dodatków producentów trzecich).

W artykule dokładnie omawiamy konfigurację modułu DSP Foobara2000 oraz podpowiadamy, jak najlepiej ustawić dźwięk "na wyjściu". Poza tym przedstawiamy szereg bezpłatnych, najciekawszych (znalezionych w sieci) wtyczek, które pozwalają uzyskać nowe, ciekawe efekty podczas odtwarzania muzyki. Podpowiadamy także, kiedy dane ustawienie warto wybrać, a kiedy lepiej z niego zrezygnować, aby nie osiągnąć efektu wręcz odwrotnego. Nasze porady skierowane są nie tylko do tzw. audiofili, nie uznających żadnych kompromisów podczas słuchania muzyki, ale i do przeciętnego użytkownika komputera, który dysponując "zwykłym" sprzętem, także zauważy różnice. To i znacznie więcej znajdziesz w tym artykule.

Foobar2000 (dostępny pod adresem go.pcworld.pl/0d441) jest jednym z najlepszych (jeśli nie najlepszym) programowych odtwarzaczy muzycznych dostępnych na rynku. W dodatku ten mały program o dużych możliwościach jest bezpłatny. Aplikacja często bywa stawiana za wzór jakości odtwarzanego dźwięku. Muzyka z Foobara2000 jest czysta, charakteryzuje się doskonałym brzmieniem i dynamiką.

Jednak mało kto wie, że to, co program potrafi domyślnie, jest tylko małym procentem wszystkich jego możliwości. Do konfiguracji odtwarzania służy rozbudowany menedżer DSP, który ma wiele ciekawych funkcji. Funkcje programu można także rozbudować dzięki bezpłatnym dodatkom.

Co chcesz osiągnąć?

Na wstępie odpowiedz sobie na pytanie, co chcesz osiągnąć w Foobarze2000, zastanów się, czego ci brakuje. Następnie wspomniane potrzeby porównaj z możliwościami własnego sprzętu. To bardzo ważne, bo niewiele da ulepszenie konfiguracji, gdy twoja zintegrowana karta dźwiękowa nie pozwoli ci zauważyć różnicy jakości (oczywiście nie w każdym wypadku). Ustawienia, które opisujemy, dotyczą różnych aspektów odtwarzania. Zmiany wprowadzaj w sposób przemyślany. My eksperymentowaliśmy, korzystając z karty dźwiękowej Creative Labs Sound Blaster Live! 24-bit External i zestawu kolumn w systemie 5.1 (głośniki JBL i wzmacniacz ONKYO) - opisany podsystem muzyczny zapewnił wysoką jakość dźwięku odtwarzanego z komputera.

Ustawienia, które opisujemy w dalszej części artykułu, sprawdzą się również, gdy skorzystasz z zestawu głośników komputerowych podłączonych do zintegrowanego układu dźwiękowego na płycie głównej. Niemniej jednak zasada jest jedna: im lepszy sprzęt, tym lepszy efekt.

Konfiguracja wyjścia

Zacznij od skonfigurowania wyjścia audio, gdyż od tego zależą podstawowe wrażenia podczas słuchania muzyki. Wybierz polecenie Preferences (Preferencje) z menu File (Plik), następnie rozwiń gałąź Playback (Odtwarzanie) i wybierz Output (Wyjście).

Sekcja Output - tutaj skonfigurujesz wszystkie ustawienia związane z wyjściem audio.

Sekcja Output - tutaj skonfigurujesz wszystkie ustawienia związane z wyjściem audio.

Z listy Output Device możesz wybrać inny sterownik odpowiedzialny za przekazywanie sygnału do głośników niż domyślny. Ma to sens wtedy, gdy do komputera jest podłączonych kilka zestawów kolumn (także przy użyciu różnych portów). Poniżej znajdziesz rozmiar bufora (Bufer Length), radzimy jednak nie zmieniać pozycji suwaka - domyślne ustawienie (1000 ms) jest dobrym wyborem. Na uwagę zasługuje natomiast sekcja Output Format/Postprocessing. Z rozwijanej listy możesz wybrać rozdzielczość sygnału audio na wyjściu. W tym celu zapoznaj się najpierw ze specyfikacją urządzenia, a dopiero wtedy wskaż odpowiednią wartość. W większości wypadków najlepszym wyborem są 24 bity - tę rozdzielczość obsługują wszystkie popularne karty dźwiękowe dostępne w sklepach (16 bitów pozostaw wtedy, gdy masz urządzenie starszej generacji, które nie radzi sobie z tym wyższymi parametrami). Ale co da ustawienie tej wartości? Okazuje się, że bardzo wiele. Jeżeli słuchasz tylko plików w formacie MP3, nie licz na jakąkolwiek zmianę. Ale jeśli jesteś audiofilem i kolekcjonujesz nagrania na płytach HDCD i DVD-A, to zauważysz różnicę zaraz po zmianie wartości - krążki te domyślnie mają materiał zarejestrowany w 20-bitach (HDCD) i 24-bitach (DVD-A). Dodatkowo możesz skorzystać z funkcji tzw. ditheringu, która znacząco poprawia jakość dźwięku na wyjściu 16-bitowym (polega na redukowaniu zakłóceń przez dodanie do strumienia dźwięku niesłyszalnego szumu niskopoziomowego). W pozostałych wypadkach usuń zaznaczenie pola wyboru Dither.

Menedżer DSP - moc Foobara2000

Menedżer DSP jest miejscem, gdzie pogrupowane są wszystkie przydatne rozszerzenia, które pozwalają zwiększyć funkcjonalność odtwarzania. Znajdziesz go także w module Preferences (sekcja Playback). Po uruchomieniu zobaczysz dwie kolumny: Active DSPs (domyślnie pusta) i Available DSPs. W pierwszej widnieją aktywne dodatki, w drugiej zaś rozszerzenia. Aby uaktywnić dodatek, wystarczy przenieść jego nazwę z drugiej listy na pierwszą. Poniżej opisujemy szczegółowo najciekawsze efekty DSP, mające wpływ na jakość odtwarzanego dźwięku. Opatrujemy je propozycjami, kiedy warto wykorzystać dany dodatek. Uwaga - rozszerzenia DSP należy używać w odpowiedniej kolejności (jeśli korzystasz z kilku wtyczek). Więcej informacji znajdziesz w ramce obok. My opisujemy efekty według ich kolejności na liście Available DSPs.