Foobar2000 0.9.6

Udostępniona została najnowsza wersja odtwarzacza plików muzycznych - Foobar2000, aplikacja autorstwa polskiego programisty Piotra Pawłowskiego, który niegdyś współtworzył popularnego Winampa.

Udostępniona została najnowsza wersja odtwarzacza plików muzycznych - Foobar2000, aplikacja autorstwa polskiego programisty Piotra Pawłowskiego, który niegdyś współtworzył popularnego Winampa.

Foobar2000 0.9.6

Informacje:http://www.foobar2000.org Cena: bezpłatny

Foobar2000 jest odtwarzaczem o niebanalnych możliwościach. Ma dość skromny interfejs użytkownika, jednak "pod maską" znajdują się funkcje, które trudno spotkać w konkurencyjnych produktach, m.in. dither. Pliki realizowane są z użyciem 64-bitowych próbek, a następnie konwertowane do postaci wyjściowych 16 lub 32 bitów. Dzięki temu Foobar2000 może się pochwalić doskonałą jakością odtwarzanego dźwięku.

Foobar2000 0.9.6

Foobar2000 0.9.6

Najnowsza wersja programu, oznaczona numerem 0.9.6, ma szereg usprawnień i nowości. Pierwszą z nich jest ulepszony instalator odtwarzacza. Do wyboru masz dwie opcje: tryb standardowy, znany z wcześniejszych wersji programu, oraz nowy tryb przenośny - Portable. Ten drugi przyda się, jeśli nie chcesz instalować odtwarzacza, lecz tylko go uruchamiać. Wówczas pliki zostaną jedynie wypakowane, a w systemowym rejestrze Windows nie zostaną dodane żadne nowe wpisy. Warto jednak dodać, że w tym wypadku nie możesz edytować powiązań plików (wymaga to wpisów w rejestrze).

Pewnych zmian doczekała się także biblioteka multimediów. Najważniejszą nowością jest funkcja automatycznej aktualizacji zawartości folderów. Nie musisz już ręcznie dodawać nowych elementów - program sam wyśledzi zmiany i zmodyfikuje bazę. Kolejnym usprawnieniem jest możliwość ignorowania ukrytych i systemowych plików i folderów, a pliki cuesheet pomijane są automatycznie. Niestety, biblioteka Foobara jest niekompatybilna z Wine, więc uruchomienie odtwarzacza pod Linuksem sprawi, że będziesz musiał ją aktualizować samodzielnie. Co gorsza, zamknięcie i ponowne uruchomienie programu sprawia, iż wszystkie elementy w bazie są usuwane.

Rozszerzono, i tak już pokaźną listę obsługiwanych formatów muzycznych (MP3, MP4, AAC, CD Audio, WMA, Vorbis, FLAC, WavPack, WAV, AIFF, Musepack, Speex, AU, SND) o pliki w formacie Matroska. Przed instalacją nowej wersji Foobara2000 musisz jednak usunąć z dysku wszystkie inne kodeki Matroski.

Ostatnią nowością są usprawnienia w pakiecie SDK, w którym udoskonalono kompatybilność z Windows Vista.

Plusy:

  • doskonała jakość odtwarzanego dźwięku
  • usprawnienia w module biblioteki
  • wsparcie dla nowych formatów plików muzycznych
  • program jest bezpłatny

Minusy:

  • brak polskiej wersji językowej
  • współpracuje tylko z Windows

Ocena: 9/10

Podsumowanie: Kolejna odsłona odtwarzacza Foobar2000 wnosi szereg nowości i usprawnień.