Foobillard – zostań mistrzem zielonego stołu

Niezwykle realistyczna grafika i zachowanie komputerowego gracza, różne typy gier do wyboru, opcje zoom, widoku szczegółów oraz zmiany kąta widzenia kamery – to główne zalety tej niezwykle wciągającej gry.

Bilard w naszym kraju wciąż cieszy się dużą popularnością. Nasz rodak jest mistrzem świata w tzw. trikach, my zaś możemy sprawdzić się w grze komputerowej. Dzięki wykorzystaniu OpenGL, Foobillard jest grą bardzo realistyczną, i to nie tylko ze względu na grafikę, ale i np. zachowanie się bil na stole. Do wyboru mamy różne rodzaje bilarda (8ball, 9ball, snooker, karambol), w które możemy grać z przeciwnikiem komputerowym bądź żywym graczem.

Interfejs użytkownika jest przejrzysty, sterowanie również nie sprawia większych kłopotów, mimo że zapewnia naprawdę sporo opcji, m.in. zmianę siły i kąta uderzenia, nadawanie rotacji, przełączanie się między różnymi widokami stołu, bili, itp. Grywalność z pewnością poprawia również trójwymiarowy widok, refleksy świetlne, cienie i realistyczne dźwięki bili wpadającej do uzy.

W najnowszej wersji 3.0 poprawiono dodatkowo oświetlanie i cieniowanie obiektów, szczegółów podglądu stołu, a także poprawiono błędy występujące w grze typu karambol dla dwóch graczy. Do poprawnego działania, Foobilar potrzebuje zainstalowanych w systemie bibliotek SDL (Simple DirectMedia Layer) lub GLUT (OpenGL Utility Toolkit). Dodatkowo wymagana jest biblioteka 'libpng' - do poprawnego wyświetlania tekstu oraz biblioteka 'freetype2' - potrzebna do renderowania czcionek. Jeśli nie ma ich w naszej dystrybucji, można skorzystać z wyszukiwarki pakietów, dostępnej chociażby na stronie http://rpmfind.net .

Na stronie producenta - http://foobillard.sunsite.dk/ - oprócz źródeł, znajdziemy również pakiety źródłowe oraz binarne dedykowane dla systemów z GLUT lub SDL.

Plik do pobrania:

http://www.idg.pl/ftp/linux_338/FooBillard.3.0a.html


Zobacz również