Football Manager 2022 - poradnik. Jakim klubem zagrać?

Football Manager 2022 miał swoją premierę 9 listopada, a my postanowiliśmy przygotować listę dziesięciu najciekawszych klubów do prowadzenia w najnowszej produkcji od Sports Interactive.


Tegoroczna odsłona najlepszego symulatora piłkarskiego na świecie, zaskoczyła wielu graczy. Mamy do dyspozycji kilka ciekawych udogodnień oraz wiele drobnych zmian, dzięki czemu rozgrywka cieszy się jeszcze większym realizmem. Wszystkie nowości jakie pojawiły się w najnowszej odsłonie Football Manager 2022 znajdziecie tutaj.

Football Manager 2022

Jako wieloletni gracz serii zawsze stawiam przed sobą pytanie „kim zagrać?”. Football Manager 2022, daje nam praktycznie nieograniczony wybór lig oraz krajów do prowadzenia. Sports Interactive w najnowszej odsłonie udostępnia nam 123 ligi z 53 krajów, co przy niestandardowej bazie danych daje nam aż 221 tysięcy zawodników, a ten wynik mógłby być jeszcze większy.

Zobacz również:

 • Jakiego iPada kupić? Przedstawiamy najlepsze modele w 2023 roku
Football Manager 2022
Football Manager 2022

Doświadczeni gracze, a również i Ci dla których gra jest zupełną nowością, zadają sobie często duży trud w wyborze klubu, który sprawi, żeby rozgrywka była pasjonująca i ciekawa. Postaraliśmy się wybrać dziesięć propozycji, które zaciekawią niejednego maniaka Football Managera.

Newcastle United [poziom trudności: 2/5]

Football Manager 2022

Naszą pierwszą propozycją jest angielski klub występujący na poziomie Premier League. Drużyna założona w 1892 roku czterokrotnie wygrywała tytuł mistrza Anglii, a od niedawna nazywana jest najbogatszym klubem na świecicie. Na początku października grupa inwestycyjna z Arabii Saudyjskiej kupiła zespół od poprzedniego właściciela za 300 milionów funtów, w związku z czym mamy do dyspozycji diament, który nie został jeszcze oszlifowany.

Football Manager 2022

Wiadomo, że nowi właściciele mają mocarne plany podboju Premier League i nie tylko. Oczywiście, Newcastle przed przejęciem było średniakiem ligowym, a od składu nie możemy wymagać, że z marszu zdobędziemy kolejne mistrzostwo Anglii. Będziemy musieli zainwestować sporo pieniędzy w potencjalne wzmocnienia. W tym celu dysponujemy ogromnym budżetem transferowym, opiewającym na 200 milionów funtów. Z taką kwotą będziemy w stanie zamieszać na rynku transferowym.

Football Manager 2022

Zalety

 • dużo pieniędzy na transfery
 • bogaty właściciel, zawsze skory wspomóc finansowo klub
 • ciekawa historia
 • możliwość zbudowania nowego giganta od zera

Wady

 • mocna i wymagająca liga
 • wymagający właściciel
 • niska początkowa reputacja klubu (wpływ na transfery)

Sunderland [poziom trudności: 3,5/5]

Football Manager 2022

Pozostajemy w Anglii na trzecim poziomie rozgrywkowym, gdzie znajdziemy naszą kolejną propozycję. Czarne Koty (przydomek klubu) to sześciokrotny mistrz Anglii. W sezonie 2016/2017 klub zanotował spadek z Premier League do Championship. Po tym sezonie do siedziby zawitały kamery i powstał serial o nazwie „Sunderland aż po grób”, który w całości możecie zobaczyć na platformie Netflix. Założeniem produkcji było opisanie zmagań życia codziennego drużyny oraz ich kibiców, dla których degradacja z najwyższego poziomu rozgrywkowego była dużym ciosem. Klub zmagał się z dużymi problemami finansowymi. Pech chciał, że w sezonie 2017/2018 kolejny raz spadł z ligi tym razem z Championship do League One (trzeci poziom rozgrywkowy w Anglii), a to wszystko działo się w obecności kamer. Od trzech sezonów Sunderland plasuje się w górnej części tabeli, niestety bezskutecznie walcząc o awans. Najbliżej był w poprzednim sezonie zajmując 4 miejsce w ligowej tabeli i przegrywając 1/2 barażów z Lincoln City.

Football Manager 2022
Football Manager 2022

Finanse klubu są na stabilnym poziomie, co dobrze świadczy o obecnym zarządzaniu właścicieli. Nie będziemy dysponować dużym budżetem transferowym, co będzie sporym utrudnieniem na początku rozgrywki.

Football Manager 2022

Zalety

 • możliwość połączenia dotychczasowej fabuły serialu z naszą wirtualną rozgrywką
 • solidny zespół League One
 • stabilny stan finansów

Wady

 • mało środków na transfery
 • konieczność dokonywania przemyślanych transferów
 • oczekiwania kibiców by klub ponownie wrócił do elity

Wrexham [poziom trudności: 3/5]

Football Manager 2022

Walijski klub piłkarski występujący na piątym poziomie rozgrywkowym w Anglii. Drużyna założona została w 1864 roku i jest najstarszym klubem Walijskim oraz trzecim najstarszym klubem na świecie. Od 16 listopada 2020 roku właścicielami zespołu są dwaj aktorzy - Rob McElhenney oraz Ryan Reynolds (odtwórca roli „Deadpoola” oraz oczywiście „Zielonej Latarnii”).

Football Manager 2022

Wrexham to wysoce utytułowany klub, zwłaszcza jeśli chodzi o Puchar Walii, w którym zwyciężyli 23 razy.

Football Manager 2022

Stan finansów od momentu przejęcia Wrexham przez gwiazdy filmowe są na bardzo dobrym poziomie (jak na piąty poziom rozgrywkowy). Oczekiwania właścicieli są wysokie, już w pierwszym sezonie wymagany jest awans do League Two.

Football Manager 2022

Zalety

 • znani właściciele
 • ciekawa historia
 • klub walijski
 • dobry stan finansów
 • dobry budżet transferowy

Wady

 • wymóg awansu w pierwszym sezonie

Derby County [poziom trudności: 5/5]

Football Manager 2022

Ostatni z angielskich klubów w naszym zestawieniu, założony w 1884 roku z siedzibą w Derby. Dwukrotnie wygrywał tytuł mistrzowski w Anglii, pierwszy z nich z 1973 roku to sprawka legendarnego trenera Briana Clougha, który dysponując bardzo małymi środkami finansowymi zdołał pokonać w walce o prymat utytułowane i bogate Leeds. Tytuł „Przeklęta Liga” to film opowiadający o historii Clough’a.

Football Manager 2022

Derby to najtrudniejszy klub do prowadzenia w naszym zestawieniu. Jego stan finansów jest w opłakanym stanie, więc nie dysponujemy środkami na transfery. Gdyby tego było mało, na klub nałożony jest „Zarząd Komisaryczny” - a Derby jest objęty zakazem transferowym.

Football Manager 2022
Football Manager 2022

Na tym kłopoty się nie kończą, w związku z zawirowaniami opisanymi powyżej. Na klub nałożona jest też kara dwunastu (12) ujemnych punktów ligowych. Wygrzebanie się z takiego bałaganu to prawdziwe wyzwanie dla największych wirtualnych managerów. Nowy Brian Clough - to może właśnie ty!

Football Manager 2022

Zalety

 • prawdziwe wyzwanie, wymagające nie lada umiejętności

Wady

 • trudna sytuacja finansowa
 • odjęte punkty
 • brak możliwości dokonania transferów

Barcelona [poziom trudności: 3/5]

Football Manager 2022

Przechodzimy w naszym poradniku do ligi hiszpańskiej, do jednego z największych zespołów piłkarskich na świecie. Dwudziestosześciokrotnego zdobywcy mistrzostwa Hiszpanii i pięciokrotnego zwycięscy Ligi Mistrzów. Barcelona, to klub instytucja, który obecnie boryka się z szeregiem rozmaitych problemów, a najważniejszym z nich jest strata żywej legendy i najlepszego piłkarza na świecie Leo Messiego.

Football Manager 2022

Gra tym zespołem wymaga umiejętności na wielu płaszczyznach. Począwszy od uzdrowienia fatalnej sytuacji finansowej, która przez nieudolne działania poprzedniego prezesa doprowadziła do straty legendy, a także dużego zadłużenia. Dysponujemy zerowym budżetem transferowym, a limit płac nie pozwoli nam na zbyt wiele na rynku transferowym.

Football Manager 2022

Zastaniemy w Barcelonie kilka kontuzji, a z powodów finansowych jesteśmy zmuszeni do odważnego stawiania na młodych piłkarzy. W tym miejscu jednak mamy do dyspozycji jedną z najbardziej rozpoznawalnych szkółek piłkarskich na świecicie. Musimy skupić się na szkoleniu młodych i perspektywicznych piłkarzy oraz pamiętać o umiejętnym wprowadzaniu ich do pierwszej drużyny.

Football Manager 2022
Football Manager 2022

Zalety

 • dostęp do jednej z najlepszych szkółek na świecie
 • kilkunastu dobrych i bardzo dobrych młodych zawodników do dyspozycji

Wady

 • trudna sytuacja finansowa
 • kilka kontuzji na początku rozgrywki
 • konieczność zastąpienia legendy klubu nowym wychowankiem

Athletic Bilbao [poziom trudności: 4/5]

Football Manager 2022

Pozostajemy w lidze hiszpańskiej, gdzie wybraliśmy dla was jeszcze jedną ciekawą propozycje, jaką jest klub z Bilbao (największe miasto Kraju Basków) . Założony w 1898 roku jest jednym z nielicznych, który w swojej historii nie odnotował spadku z najwyższej klasy rozgrywkowej. Jest również bardzo utytułowanym zespołem, ośmiokrotnie zdobywając mistrzostwo Hiszpanii oraz wygrywając aż dwadzieścia cztery razy puchar kraju.

Football Manager 2022

Jest też jednym z najbardziej konserwatywnych klubów na świecie, w którym można zatrudniać tylko piłkarzy z baskijskim pochodzeniem („z wychowankami i lokalnym wsparciem, nie potrzeba obcokrajowców”).

Football Manager 2022

Stąd też w drużynie znajdziemy sporo wychowanków lub też piłkarzy z przeszłością w mniejszych lokalnych zespołach.

Polityka Athletic Bilbao na rynku transferowym ma duże przełożenie na finanse. Klub ma status bogatego ze spokojnym stanem konta. Na transfery będziemy mieli do dyspozycji około 21 milionów funtów.

Football Manager 2022

Zalety

 • stabilne finanse
 • sporo pieniędzy na transfery
 • dużo zdolnych młodych piłkarzy
 • możliwość sprowadzania tylko Basków
 • tożsamość regionalna

Wady

 • konieczność bazowania na piłkarzach z wąskiego grona
 • konkurencyjny derbowy rywal w regionie Real Sociedad
 • wymagająca droga na szczyt

Dinamo Zagrzeb [poziom trudności: 2/5]

Football Manager 2022

Chorwacki klub piłkarski założony w 1945 roku, posiadający bardzo dobrą szkółkę juniorów, z której wywodzi się sporo dobrych chorwackich piłkarzy. Jednokrotnie zwyciężyli w Pucharze UEFA (obecna Liga Europy) oraz są dwudziestodwukrotnym mistrzem Chorwacji. Dinamo jest co roku uważany za faworyta w walce o tytuł, a w ostatnich szesnastu sezonach aż piętnastokrotnie skończył rozgrywki na pierwszym miejscu.

Football Manager 2022

Finanse zespołu są na stabilnym poziomie, ale nie będziemy dysponować dużymi środkami na transfery. Przeznaczymy maksymalnie niecałe 3,5 miliona funtów na wzmocnienia.

Football Manager 2022

Musimy bazować głównie na młodym składzie i szkółce juniorów w celu wprowadzania uzdolnionej młodzieży do pierwszej drużyny. Sporym ułatwieniem będzie fakt małej konkurencji na krajowym podwórku w związku z czym będziemy mogli skupić się na europejskich pucharach, może uda się zawojować Ligę Mistrzów?

Football Manager 2022

Zalety

 • młody skład, dobry szkółka juniorów
 • stabilny poziom finansów
 • możliwość skupienia się na europejskich pucharach

Wady

 • brak prawdziwej konkurencji w lidze
 • mało pieniędzy na transfery

RB Leipzig [poziom trudności: 1/5]

Football Manager 2022

Niemiecki klub piłkarski założony przez koncern napojów energetycznych spod znaku dwóch czerwonych byków. RasenBallsport Leipzig został założony w 2009 roku i zaczynał od Oberligi (piąty poziom rozgrywek), w szybkim tempie pokonał kolejne szczeble i już w 2016 roku debiutował na boiskach Bundesligi. Drużynowa gablota z trofeami jest praktycznie pusta - co może się zmienić dzięki wam!

Football Manager 2022

Koncert energetyków jest stabilny finansowo, dzięki czemu dysponujemy budżetem 17 milionów na wzmocnienia pierwszego zespołu. Do polityki klubu należy między innymi sprowadzanie młodych perspektywicznych piłkarzy za stosunkowo małe pieniądze. Klub nie zatrzymuje też na siłę swoich piłkarzy, kiedy dostanie za nich dobrą ofertę można być pewnym, że zostanie zaakceptowana.

Football Manager 2022

Austriacki koncern posiada również inne zespoły, między innymi w Brazylii, Stanach Zjednoczonych oraz Austrii. Jako główny projekt mamy pierwszeństwo przy zakupie utalentowanych piłkarzy z każdego z poniższych zespołów.

Football Manager 2022

Zalety

 • dobre finanse
 • sporo pieniędzy na wzmocnienia
 • zdrowe podejście właścicieli
 • sporo klubów filialnych

Wady

 • możliwość utraty najlepszych piłkarzy
 • nacisk na wynik, często niedoświadczonymi piłkarzami
 • niska popularność zespołu w Niemczech

Ajax Amsterdam [poziom trudności: 1/5]

Football Manager 2022

Holenderski klub piłkarski założony w 1900 roku, rozpoznawalny w głównej mierze z swojej niesamowitej szkółki piłkarskiej. Ajax jest czterokrotnym zwycięzcą Ligi Mistrzów, zdobywał również inne trofea międzynarodowe. Drużyna wielokrotnie wygrywała także mistrzostwo Holandii.

Football Manager 2022

Finanse zespołu są na znakomitym poziomie, na przyszłe wzmocnienia dysponujemy prawie 30 milionami funtów. Pamiętać należy, że zdecydowanie większość zawodników to piłkarze poniżej 22 roku życia. Ajax preferuje stawianie na młodych utalentowanych piłkarzy.

Football Manager 2022
Football Manager 2022

Zalety

 • dobre miejsce dla młodych piłkarzy
 • stabilne finanse
 • dużo pieniędzy na transfery
 • sporo bardzo dobrych młodych piłkarzy
 • duże zaufanie do szkółki juniorów

Wady

 • brak

Riga FC [poziom trudności: 4/5]

Football Manager 2022

Ostatnią propozycją w naszym rankingu jest Riga z Łotwy, a zarazem całe tamtejsze rozgrywki. Jest to świeżo dodana liga grywalna przez Sports Interactive składająca się z siedmiu drużyn. My na potrzeby poradnika skupimy się właśnie, na trzykrotnym mistrzu Łotwy.

Football Manager 2022

Drużyna Riga FC (w grze Ryga FK) została założona w 2014 roku, nie posiada żadnych legend, czy też gwiazd. Klub jest na tyle młody, że możemy śmiało budować jego całą historię. W ostatnich trzech sezonach sięgał po tytuł mistrza kraju.

Football Manager 2022

Najciekawszym aspektem łotewskiego giganta jest fakt bardzo dobrego stanu finansów, a również bardzo wysokiego budżetu transferowego sięgającego 3 milionów funtów. Jak na poziom rozgrywek jest to naprawdę więcej niż wystarczająco. Trudno powiedzieć na jakim poziomie zdołamy sprowadzić nowych zawodników, aczkolwiek bardzo ciekawe może być budowanie tak młodego klubu praktycznie od zera i w słabej lidze.

Football Manager 2022

Zalety

 • znakomity stan finansów
 • wysoki budżet transferowy
 • młody klub z czystą kartą

Wady

 • słaby poziom ligi
 • wymagający rynek transferowy


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: