Ford Focus w całości na prąd

Ford pokazał swój pierwszy samochód napędzany wyłącznie energią elektryczną - Ford Focus Electric. Prezentacja miała miejsce na targach elektroniki CES 2011.


Tym samym po raz pierwszy w historii motoryzacji pokaz nowego modelu auta nie nastąpił na targach samochodowych, ale w trakcie imprezy o zupełnie innej tematyce - targach elektroniki użytkowej.

Jednostką napędową elektrycznego Forda Focusa jest litowo-jonowa bateria wykonana przez Ford Motor Company i LG Chem. System korzysta z cieczy chłodzących lub podgrzewających - np. w chłodne dni ciecz o podwyższonej temperaturze podgrzewa baterię, w cieplejsze dni stosowane jest chłodziwo. Wszystko po to, by wydłużyć czas pracy baterii, a tym samym - zasięg pojazdu.

Ford Focus Electric: zobacz galerię zdjęć

(kliknij obrazek, aby przejść do galerii)

Aby ułatwić posiadaczom obsługę Focusa Electric, Ford we współpracy z firmami Best Buy i Leviton umożliwi montaż domowych stacji ładujących (koszt zakupu i montażu tej domowej "stacji paliwowej" to ok. 1,5 tys. USD). Uzupełnienie stanu baterii ma nastąpić już po 3-4 godzinach ładowania. To o połowę krócej, niż w konkurencyjnych pojazdach elektrycznych - zapewnia producent.

Ford Focus Electric: zobacz wideo

Auto może rozpędzić się do prędkości 84 mil na godzinę (ok. 135 km/h). To nieco mniej niż w Nissanie Leaf, innym pojeździe zasilanym energią elektryczną - ten rozwija prędkość 90 mp/h (144 km/h), a jego zasięg to ok. 160 kilometrów.

Nie wiadomo na razie, ile będzie kosztował Ford Focus Electric (cena wspomnianego Nissana Leaf to ok. 32 tysiące dolarów). Pojazd wejdzie do sprzedaży pod koniec 2011 r.