Ford GT - naszpikowane technologią auto XXI wieku

Ford GT to dwuosobowe auto sportowe, które wyróżnia konstrukcja - wykonana bez użycia stali - oraz zaawansowana elektronika, odpowiedzialna m.in. za automatyczną regulację spojlerów.

Ford chętnie korzysta z nowych technologii, a zaprezentowany przez niego sportowy model GT to prawdziwa bestia naszpikowana technologią. Jak do tej pory legendarny producent nie stworzył aż tak uzależnionego od procesorów i sensorów modelu. Nowe GT zostało zaprezentowane w znajdującym się w kalifornijskim Palo Alto Centrum Innowacji i Rozwoju Forda. I trzeba przyznać, że doskonale pasuje do Doliny Krzemowej - auto wyposażone jest 28 procesorów, a na potrzeby ich obsługi powstało 10 milionów linii kodu. Z wymienionych dwudziestu ośmiu dziesięć to procesory stworzone specjalnie dla Forda GT, a wszystkie razem generują ponad 300 MB danych na sekundę. Niektóre mają konkretne "specjalizacje" - np. badać na bieżąco ciśnienie opon, dbać o stabilność pojazdu (w sposób niezauważalny dla kierowcy) czy kontrolować drzwi.

Ford GT - naszpikowane technologią auto XXI wieku

Chris Svensson, dyrektor kreatywny Forda, z dumą prezentuje GT

Ford w umiejętny sposób połączył nowoczesną technologię do kontrolowania silnika i aerodynamiki pojazdu. Pod maską auta Ford GT drzemie podwójnie turbodoładowany, 3,5 litrowy silnik V6 EcoBoost o mocy 600 koni mechanicznych. Wyposażono go w bezpośredni wtrysk paliwa, a chłodnicę umieszczono pomiędzy tylnymi kołami, co ma przyczynić się do lepszej stabilności wozu wykonanego w 90% z włókna węglowego, dzięki czemu cechuje go niska masa własna.

Ford GT - naszpikowane technologią auto XXI wieku

Tył Forda GT

Szerokie kanały wentylacyjne połączone są z tylnymi kołami, zapewniając lepszą przyczepność wozu. Gdy Ford GT działa w trybie normalnej jazdy, przednie spojlery pozostają złożone, w stanie spoczynku. Gdy jednak szybkość wzrasta, procesory wyliczają dla nich optymalne położenie i zaczynają regulować ustawienia.