Ford podpisał umowę z Google. Android zamiast Sync w Focusie i Mondeo

Google podpisało umowę z Fordem. Wynika z niej, że w 2023 roku popularne samochody Forda otrzymają nowy system inforozrywki oparty na Androidzie Automotive. Co to oznacza dla potencjalnych kupujących?

Google podpisało właśnie nową umowę z jednym z największych producentów samochodów osobowych. Tym samym wyszukiwarkowy gigant zyskał rewelacyjnego kompana do popularyzacji nowego systemu operacyjnego Android Automotive, który ma szanse stać się najpopularniejszym systemem inforozrywki w nadchodzących modelach samochodów.

Umowa Forda z Google
Źródło: theverge.com

Umowa Forda z Google

Źródło: theverge.com

Ford przekazał, że będzie używać systemu operacyjnego od Google w swoich samochodach począwszy od gamy na rok modelowy 2023. Oznacza to, że jeszcze przez dwa lata sprzedawane będą modele wyposażone w przygotowany we współpracy z Blackberry system Sync. Od 2023 roku auta produkowane przez Forda zostaną zintegrowane z popularnymi usługami takimi, jak Asystent Google czy Mapy Google. Aplikacje te będą dostępne bez konieczności podłączania smartfona i korzystania z rozwiązania Android Auto.

Amerykanie szykują się na głęboka integrację systemu operacyjnego Android z poszczególnymi modułami komfortu w swoich pojazdach. Oznacza to, że z wykorzystaniem Asystenta Google bez problemu będziemy mogli zmienić temperaturę klimatyzacji lub głośność radia.

Posiadasz iPhone'a i obawiasz się, że nowe rozwiązanie nie będzie z nim kompatybilne? Spokojnie. Ford deklaruje, że Android Automotive otrzyma Apple CarPlay, a także Amazon Alexa.

Amerykański gigant motoryzacyjny informuje, że począwszy od 2023 roku na rynku pojawią się miliony samochodów Ford oraz Lincoln (w USA) z Androidem na pokładzie. Co ciekawe umowa wymusza na Fordzie projektowanie specjalnych modeli na rynek Chiński - usługi Google są tam zakazane.

Android Automotive będzie implementowany w całej gamie modelowej. Oznacza to, że trafi również do popularnych modeli takich, jak kompaktowy Ford Focus czy limuzyna klasy średniej Ford Mondeo.

Co ważne nazwa Ford Sync nie zniknie z rynku. Nowe samochody z systemem operacyjny Android Automotive zaoferują Sync'a jako nakładkę na system operacyjny. Całość działać będzie podobnie, jak MIUI czy One UI na popularnych smartfonach.

Nowe samochody Forda komunikować się będą z chmurą, a aktualizacje instalowane będą w sposób bezprzewodowy z wykorzystaniem modemu sieci komórkowej lub Wi-Fi.

Podobne umowy Google podpisało z Volvo, Nissanem, Mitsubishi oraz Renault. Te marki również w przyszłości porzucą własne systemy inforozrywki na rzecz Androida Automotive.

Źródło: theverge.com