Formac ProNitron 21/700

Dla polepszenia humoru dodam, że częstotliwość odświeżania jest więcej niż zadowalająca i niezwykle elastyczna, dopasowana do różnych możliwości wideo-RAM-u i kart graficznych - wynosi od 30 do 107 kHz w poziomie i od 48 do 160 Hz w pionie. Dzięki tak wysokim częstotliwościom można pracować dłużej, niżby się chciało, bez nadmiernego zmęczenia oczu.

Kineskop Sony typu "aperture grille" o plamce od 0,25 do 0,27 mm jest w osi pionowej idealnie płaski. Ładne to i pożyteczne, bo zniekształcenia obrazu i odbicia światła są naprawdę zminimalizowane. Naturalnie, mnóstwo jeszcze niedawnych bajerów jest już standardem, jak powłoka antyodblaskowa, spełnione wymogi norm bezpieczeństwa TCO '95 i Energy Star czy przegubowa stopa.

Wszystkie przyciski sterowania ustawieniami monitora są rozmieszczone na przedniej płycie. Oznaczono je łatwo zrozumiałymi symbolami, co niekoniecznie znalazło swoje odbicie w sekwencji paneli sterujących, jakie można tymi guzikami wywołać. Aby przygotować monitor do pracy, wystarczy inteligencja mieszcząca się w średniej krajowej i dziesięć minut. Jednakże "przygotować do pracy", a precyzyjnie ustawić i skalibrować monitor to dwie różne sprawy. Do dokładnego ustawienia potrzeba znacznie więcej czasu, znajomości jednego z głównych języków europejskich (instrukcja obsługi w pięciu językach, bez polskiego), próby cromalinowej, dobrego światła i jeszcze lepszego oka, gdyż Formac nie oferuje na razie kalibratora. Brak również wsparcia w oprogramowaniu - w pudle jest monitor i kable, żadnych dyskietek, niestety...

Na koniec drobiazg, ale też istotny: projektanci Formaca mogli się bardziej postarać. Niestety, nasz bohater nie grzeszy ujmującą urodą - jasnoszara skrzynka, jakich tysiące, i wyjątkowo duże, i wyjątkowo niepiękne plakietki firmowe i na środku, i z bokuÉ Cóż o gustach się nie dyskutuje, a po kilku tygodniach można nauczyć się nie zauważać owych fidrygałek. Można też dla podniosłego nastroju w krytycznym punkcie postawić "Pamiątkę z Zakopanego" wykonaną z muszli w kształcie wielkiego kompozytora Fryderyka Chopina.

Dane techniczne

kineskop: Sony aperture grille

plamka: 0,25-0,27 mm

przekątna: 21"

wymiary obrazu: 403,8 x 302,2 mm

przekątna: 19,8"

rozdzielczość: maksymalna1600 x 1200 pikseli

częstotliwość odświeżania obrazu: 30-107 kHz w poziomie, 48-160 Hz w pionie

maksymalne zużycie prądu: 160 W

wymiary: 498 x 505 x 474 mm (szer. x wys. x głęb.)

masa: 31 kg