Format DVD za 3 lata zniknie z rynku?

Prezes europejskiego oddziału stowarzyszenia Blu-ray Disc Association, Frank Simonis, uważa, że w ciągu trzech najbliższych lat rozstrzygnie się trwająca od jakiegoś czasu "wojna formatów". Według niego z walki o miano następcy DVD zwycięsko wyjdzie oczywiście format Blu-ray, który "wymiecie" z rynku zarówno leciwego poprzednika, jak i konkurencyjny format HD DVD.

Simonis odniósł się w ten sposób do zapowiedzi powstania europejskiej grupy promocji formatu HD DVD (European HD DVD Promotional Group), co zostało ogłoszone na targach CeBIT 2007 w Hanowerze.

Zapowiedzi przedstawiciela Blu-ray Disc Association są nadzwyczaj optymistyczne, należy bowiem pamiętać, że np. w Stanach Zjednoczonych musiało upłynąć niemal 10 lat, aby odtwarzacze DVD wyparły analogowe magnetowidy z gospodarstw domowych (dopiero w trzecim kwartale 2006 r. odnotowano, że liczba posiadanych przez Amerykanów odtwarzaczy DVD przewyższa liczbę magnetowidów - te pierwsze znaleźć można w 81,2 % gospodarstw domowych, podczas gdy magnetowidy - w 79,2 %). Trzy lata po wprowadzeniu formatu DVD miał on jedynie 15-procentowy udział w rynku.

Spośród ośmiu wielkich hollywoodzkich wytwórni filmowych pięć poparło tylko format Blu-ray, a tylko jedna - tylko HD DVD. Przedstawiciele European HD DVD Promotional Group twierdzą jednak, że klienci nie powinni skupiać się jedynie na produkcjach wielki amerykańskich wytwórni, gdyż także w Europie i Azji powstaje wiele tytułów filmowych, które będą następnie wydawane na płytach HD DVD, z uwagi na niższe koszty produkcji tych nośników.