Forrester Research: W firmach więcej Visty i Mac OS, mniej Linuksa

Statystycznie pod kontrolą Windows XP działa 86 proc. firmowych komputerów biurkowych. Windows Vista działa na co ósmym komputerze korporacyjnym, a pod kontrolą systemu Mac OS pracuje jeden z 28 komputerów. Jedna instalacja Linuksa przypada na tysiąc takich maszyn.

Z analiz firmy Forrester Research wynika, że najpopularniejszym systemem operacyjnym w korporacjach pozostaje Windows XP. W przypadku korporacji jego udział rynkowy jest oceniany na ok. 86 proc. Siedem razy mniejszą popularnością (11,9 proc. rynku) w korporacyjnych środowiskach informatycznych cieszy się Windows Vista.

Dla porównania system Linux, niezależnie od dystrybucji, działa na zaledwie 0,1 proc. maszyn korporacyjnych. To nieco mniej niż w przypadku podobnej analizy przeprowadzonej w październiku 2008 roku. Zdaniem analityków tak niski udział oprogramowania z rodziny Linux dowodzi, że systemy te pozostają głównie domeną rozwiązań serwerowych.

W porównaniu z ubiegłym rokiem o 0,9 proc. do poziomu 3,6 proc. wzrósł udział rynkowy systemów rodziny Mac OS X. Według autorów raportu popularność systemów firmy Apple może być jednak nieco wyższa. Pod kontrolą części z nich działają bowiem zwirtualizowane środowiska Windows. Analizy oparto na badaniu ankietowym przeprowadzonym pod koniec marca br. w 2,6 tys. firm z całego świata.

Warto dodać, że dzisiaj Microsoft skierował do produkcji ostateczną wersję systemu Windows 7. Z prognoz przeprowadzonych przez firmę IDC wynika, że już w 2010 roku prawie połowa komputerów kupowanych na potrzeby korporacji będzie dostarczana właśnie z Windows 7. Nowy system Microsoftu trafi do sprzedaży w październiku br.

Czytaj też:

Google Chrome OS, czyli system operacyjny dla internautów

Novell: ułatwiona migracja z serwerów fizycznych na wirtualne

Microsoft dostarczył otwarte sterowniki dla Linuksa - kto jeszcze to zrobi?