Fortnite – Jak przetrwać Battle Royale – recenzja przewodników i albumów poświęconych grze Epic Games

Fortnite to obecnie światowy fenomen. Produkcji studia Epic Games w krótkim czasie udało się podbić serca graczy i stać się jedną, z najbardziej wpływowych marek w branży gier wideo. Jednak Fortnite to już nie tylko gra, jej popularność sprawiła, że na rynku regularnie pojawiają się liczne gadżety związane z franczyzą, jak figurki, koszulki, breloczki, a także liczne poradniki i albumy. Na polskim rynku dostępnych jest obecnie kilka ciekawych książkowych wydań, które mogą spodobać się sympatykom gry od Epica. Postanowiliśmy dokładnie im się przyjrzeć i sprawdzić, co sobą reprezentują.


Fortnite, jak to się zaczęło

Na początek może trochę historii. Nie wszyscy sympatycy obecnego Fortnite'a wiedzą, albo może już nie pamiętają, że produkcja Epic Games zadebiutowała w lipcu 2017 roku jako Fortnite: Save the World i nie miała nic wspólnego z battle royale. Była to kooperacyjna gra z elementami surwiwalu, w której grupy graczy musiały bronić się przed hordami przeciwników, przypominających zombie. Choć produkcja cieszyła się dość sporym zainteresowaniem, to twórcy postanowili we wrześniu 2017 roku dodać do niej darmowy moduł, oparty na zasadach zyskującego na popularności gatunku battle royale, w którym to dziesiątki, a nawet setki graczy walczą ze sobą na ogromnych mapach. Okazało się to przysłowiowym „strzałem w dziesiątkę”. Fortnite w niedługim czasie stał się największą grą typu battle royale i jedną, z najpopularniejszych gier sieciowych w ogóle. Co więcej, nic nie wskazuje na to, żeby zainteresowanie produkcją Epic Games miało zmaleć.

Fortnite: Jak rysować

Fortnite – Jak przetrwać Battle Royale – recenzja przewodników i albumów poświęconych grze Epic Games

Dzięki wyjątkowej oprawie graficznej i braku epatowania brutalnością, w Fortnite mogą grać również młodsi gracze. Z całą pewnością, to z myślą o nich powstał „Oficjalny przewodnik Fortnite: Jak rysować”. Na 112 stronach umieszczono liczne porady, jak idealnie narysować ikoniczne dla gry bronie, pojazdy, stroje i postacie. W sumie znajdziemy tu kilkadziesiąt, szczegółowo opisanych rysunków z instrukcjami, które krok po kroku przeprowadzą nas przez cały proces ich tworzenia. Dokładne opisy i wskazówki pomogą stworzyć efektowne dzieła, nawet tym mniej uzdolnionym rysownikom. Warto też wspomnieć o uwagach zawodowych artystów, które mogą się przydać, nie tylko przy tworzeniu rysunków inspirowanych grą Epic Games.

Fortnite: Oficjalny dziennik bojowy

Fortnite – Jak przetrwać Battle Royale – recenzja przewodników i albumów poświęconych grze Epic Games

Oficjalny dziennik bojowy Fortnite to wydanie przeznaczone dla graczy, którzy lubią dokładnie śledzić swoje postępy i statystyki. Na większości z 92 stron, znajduje się tytułowy dziennik bojowy, w którym można zapisywać najważniejsze statystyki z danego dnia, spędzonego przy Fortntie, jak np. miejsca lądowania, wykorzystane wyposażenie, likwidacje czy zajęte miejsca. Kilkanaście ostatnich stron zajmuje rozdział „moja szafka”, który w głównej mierze służy jako notatnik. Można w nim zapisywać posiadane stroje, emotki i dodatkowe przedmioty oraz te, które chce się zdobyć w pierwszej kolejności.

Fortnite: Stroje

Fortnite – Jak przetrwać Battle Royale – recenzja przewodników i albumów poświęconych grze Epic Games

Obecnie, Fortntie oddaje w ręce graczy setki, jeśli nie tysiące elementów do personalizacji swojego awatara. W grze Epic Games można zdobyć całe mnóstwo różnych skórek postaci, plecaków, lotni i innych elementów. W ich poszukiwaniu i kolekcjonowaniu może pomóc „Oficjalny przewodnik Fortnite: Stroje”. Pierwsze, na co warto zwrócić uwagę, to znakomite wydanie przewodnika – twarda oprawa oraz 192 strony na kredowym papierze, sprawiają, że to wydanie prezentuje się naprawdę znakomicie. Wewnątrz tego albumu znajdziemy ilustracje i opisy setek przedmiotów kolekcjonerskich z Fortnite, wraz z różnymi ciekawostkami i poradami jak je zdobyć. Na końcu przewodnika przygotowano listę strojów, na której możemy zaznaczać posiadane przez nas modele.

Fortnite: Jak przetrwać Battle Royale

Fortnite – Jak przetrwać Battle Royale – recenzja przewodników i albumów poświęconych grze Epic Games

Pora na danie główne. Nastawiony na rywalizację charakter produkcji Epic Games sprawia, że początkujący gracze mogą mieć problem z odnalezieniem się w grze i nawiązaniu realnej walki, z bardziej zaprawionym w bojach użytkownikami. Pomóc tutaj może „Oficjalny przewodnik Fortnite: Jak przetrwać Battle Royale”. Jak sugeruje nam już sama nazwa, znajdziemy tu praktyczne porady dotyczące samej rozgrywki, jest to zatem idealna propozycja, dla osób dopiero zaczynających swoją przygodę z Fortnite. Autorzy poradnika zwracają uwagę m.in. na to, jak skutecznie radzić sobie w poszczególnych etapach rozgrywki, jak wykorzystać budowanie na swoją korzyść, czy jak ważna jest dobra znajomość mapy. Przydatne są również przewodniki po broniach, pojazdach i przedmiotach Fortnite. Oprócz porad związanych bezpośrednio z walką, nie zabrakło też tych, dotyczących szybszego awansu czy zarabiania wirtualnej waluty gry – V-dolców. Wszystkie informacje zostały podzielone na kilka rozdziałów, tak aby czytelnik miał łatwy dostęp do najbardziej interesujących go fragmentów. „Oficjalny przewodnik Fortnite: Jak przetrwać Battle Royale” wydano w twardej oprawie, a całość zajmuje 112 stron na kredowym papierze.

Przewodniki Fortnite, czy warto?

Wszystkie powyższe wydania, mogą się pochwalić najwyższą jakością. Polski wydawca – Insignis, stanął w tym wypadku na wysokości zadania. Czy jednak warto w nie inwestować? Z całą pewnością, każdy z nich znajdzie swoje zastosowanie. „Jak przetrwać Battle Royale” to praktyczny poradnik, powiązany bezpośrednio z rozgrywką w Fortnite. Przewodnik po strojach to piękne wydanie, które docenią wszyscy, chwalący sobie artystyczną stronę gry. „Jak rysować”, choć dedykowane młodszym graczom, może być idealnym zakupem również dla nieco starszych użytkowników, którzy chcą spróbować swoich sił w rysunku. Największe wątpliwości budzi „Oficjalny dziennik bojowy”, choć prezentuje się dobrze, to z całą pewnością są lepsze i praktyczniejsze sposoby, na gromadzenie i analizowanie swoich statystyk w Fortnite.