Fortnite na celowniku cyberprzestępców

Ciesząca się olbrzymią popularnością gra Fortinite ma w najbliższym czasie zadebiutować na platformie Android. Cyberprzestępcy wpadli na pomysł, jak wykorzystać oczekiwanie miłośników tej produkcji.

Fortnite: Battle Royale to gra dostępna obecnie na komputery PC, Mac, konsole i iOS. Producent chwali się aż 125 milionami zarejestrowanych użytkowników, na których zarabia miesięcznie kilkanaście milionów dolarów. Duża ich ilość to osoby młode, poniżej osiemnastego roku życia. Deweloperzy gry Fortinite ogłosili wypuszczenie na rynek latem 2018 wersji na system Android. A dlaczego jeszcze jej nie ma? Jest to związane z problemami dotyczącymi różnych wersji Androida, a co za tym idzie - koniecznością przystosowania produkcji do jego odmian. Cyberprzestępcy postanowili skorzystać z okazji i w sieci pojawiły się fałszywe aplikacje i filmy instruktażowe, pokazujące, jak można zainstalować Fortinite na urządzeniach z systemem Android.

Trzy najpowszechniejsze sposoby oszustwa "na Fortinite" to:

  • płatna subskrypcja - użytkownik pobiera aplikację "udającą" grę, a w celu jej uruchomienia/rejestracji musi podać swój numer telefonu. W rzeczywistości zgłasza w ten sposób przystąpienie do usługi SMS, której koszt waha się od 3-7 euro tygodniowo. Co więcej, w zależności od stopnia złośliwości aplikacji może nieświadomie aktywować nawet trzy tego typu usługi przy jednorazowym podaniu swojego numeru!
  • trojan - po zainstalowaniu złośliwa aplikacja umożliwia cyberprzestępcom pełny dostęp do urządzenia na odległość, a co za tym idzie - kradzież danych. Szkodnik tego typu wykrywany jest przez G DATA jako Android.Trojan-Spy.SandroRat.A
  • kradzież danych - inne fałszywe aplikacje "tylko" wykradają dane z telefonu

W jaki sposób nie dać się oszukać? Po pierwsze - pobierać tylko i wyłącznie aplikacje z oficjalnych źródeł. W przypadku systemu Android będzie to oczywiście Google Play Store. Po drugie - śledzić informacje z oficjalnej strony gry. Po trzecie - zabezpieczyć się za pomocą jednego z programów antywirusowych na system Android (tutaj znajdziesz ich porównanie).

Zobacz również:

  • Wiersz poleceń Windows - jak z niego korzystać?
  • Tencent traci 60 mld dolarów. Powód - rząd Chin
  • Fortnite - aktualizacja 17.30 już w grze. Sprawdź, co nowego