Fortuny topnieją w oczach

Sytuacja na giełdach odbija się na stanie prywatnych kont największych światowych inwestorów i najlepiej opłacanych amerykańskich prezesów - średnio niemal o połowę spadła wartość posiadanych przez nich akcji.

W 175 największych amerykańskich spółkach wartość akcji korporacyjnych posiadanych przez prezesów tych przedsiębiorstw spadła w ciągu ostatniego roku średnio o 49% - wynika z badania firmy konsultingowej Steven Hall & Partners.

Najwięcej (kwotowo) traci Warren Buffett. Wartość Berkshire Hathaway spadła w tym roku już o 13,6 mld USD, czyli o 22% - jego udziały warte są więc już "tylko" 48,1 mld USD.

Lary Ellison, założyciel Oracla stracił z powodu spadku kursu akcji spółki 6,2 mld USD, czyli 24% (zostało mu jeszcze 20,1 mld USD).

O topnieniu majątku może mówić również Steve Ballmer, wartość jego udziałów w Microsofcie spadła o 5,1 mld USD do 9,4 mld USD. Twórca Amazona, Jeff Bezos stracił 3,6 mld USD i jego udziały warte są obecnie 5,7 mld USD. Prezes News Corp, Rupert Murdoch, stracił 4 mld USD i jego udziały w spółce mają wartość 3 mld USD.

Eksperci Steven Hall & Partners obliczyli straty amerykańskich prezesów biorąc pod uwagę kursy giełdowe z 29 października 2008 r.


Zobacz również