Forza Horizon 5 - wszystko, co chciałbyś wiedzieć o grze [28.02.2022]

Forza Horizon 5 już niebawem pojawi się na rynku. Sprawdź, co do tej pory wiemy na temat gry.

fot. Playground Games

Forza Horizon 5 przeniesie nas na tereny pełnego ciekawych miejsc i atrakcyjnych krajobrazów Meksyku. Twórcy gry twierdzą, że będzie to największa i najbardziej zróżnicowana produkcja z całej serii. W tym tekście zbieramy wszystkie najważniejsze informacje na temat nadchodzącego dzieła Playground Games.

Forza Horizon 5 - data premiery i platformy

Forza Horizon 5 (fot. Playground Games)

Forza Horizon 5 (fot. Playground Games)

Forza Horizon 5 zadebiutuje na rynku 9 listopada 2021 roku. Gra pojawi się na PC oraz konsolach Xbox One i Xbox Series X. Od dnia premiery będzie dostępna w ramach Xbox Game Pass. Gra będzie dostępna w polskiej wersji językowej (napisy)

Zobacz również:

 • Najlepsze monitory szerokokątne dla graczy i profesjonalistów

Forza Horizon 5 - trailer i gameplay

Podczas targów E3 2021 Playgrounds Games opublikowało trailer Forza Horizon 5. Możemy na nim zobaczyć przepiękne krajobrazy oraz grafikę, która zapiera dech w piersiach. Poza trailerem otrzymaliśmy także szczegółowy, ponad 7-minutowy gameplay, który opisuje technologię użytą do stworzenia gry.

W trakcie wydarzenia Microsoftu zorganizowanego z okazji Gamescom 2021 zobaczyliśmy sporo nowych, emocjonujących materiałów. Największą gratką dla wszystkich fanów serii jest długi, 8-minutowy gameplay. Prezentuje on rozgrywkę na różnych terenach. Zobaczyliśmy przejazd przez zbocze wulkanu, burzę piaskową oraz dżunglę, aby ostatecznie dostać się na teren festiwalu Horizon. Na gameplay'u mamy okazję podziwiać m.in. dwa pojazdy, które trafią na okładkę gry - Mercedes AMG-One oraz Ford Bronco Badlands 2021. Samochody także otrzymały swój krótki zwiastun.

Na początku września w sieci pojawił się nowy gameplay ukazujący rozgrywkę w 4K. Na materiale trwającym ponad 15 minut możemy zobaczyć 2 nowe wyścigi, 15 minut rozgrywki oraz przejazd przez burzę. Zobacz całe nagranie.

Na miesiąc przed premierą Playground Games opublikowało nowy materiał. Możemy zobaczyć na nim swobodną jazdę za kierownicą Delorean DMC-12, wyścigi uliczne oraz wydarzenia w ramach "Horizon Story". Twórcy postarali się, aby pokazać różne pojazdy, lokacje oraz pory dnia.

Aktualizacja 12.10.2021

W sieci pojawiła się cała masa nowych materiałów z Forza Horizon 5. Możemy zobaczyć na nich początkowe etapy gry. Poza rozgrywką widzimy także różnicę pomiędzy trybem jakości i wydajności. Przedstawiona została także nowa lista dostępnych samochodów.

Forza Horizon 5 - mapa i lokacje

Zgodnie ze słowami Playground Games Forza Horizon 5 ma być najbardziej rozbudowaną i największą grą z całej serii. Twórcy udostępnili całą mapę, na której możemy zobaczyć, z jakim rozmachem tworzona jest ta produkcja. Podczas rozgrywki zwiedzimy bardzo różne lokacje. Będziemy się ścigać na terenach bagiennych, w dżungli, ale także na górskich szczytach. To jeszcze nie koniec. Część z lokacji możemy już teraz zobaczyć na materiałach opublikowanych przez twórców.

Mapa z Forza Horizon 5 (fot. Playground Games)

Mapa z Forza Horizon 5 (fot. Playground Games)

Forza Horizon 5 - tryby gry

Forza Horizon 5 będzie zawierała kilka trybów, w których będziemy mogli się bawić. Oczywiście dostępna będzie kariera. Jako kierowca będziemy pokonywać poszczególne etapy rozwoju naszego bohatera, aby wreszcie stać się wyścigowym guru, który posiada najlepsze umiejętności i co ważne, najlepsze samochody w swojej kolekcji.

Do kampanii głównej zostanie dodany nowy tryb o nazwie "Ekspedycja". Będziemy podróżować po różnych częściach mapy i odwiedzać nowe miejsca. Ma on też spełniać rolę technologicznej wizytówki dla Forza Horizon 5. Podczas podróży zobaczymy nie tylko przepiękne krajobrazy, ale także różne zjawiska (wybuchające wulkany) oraz dynamicznie zmieniającą się pogodę, która oczywiście będzie miała realny wpływ na styl i komfort jazdy.

Będziemy mieć dostęp także do dodatkowej zawartości i serii wyzwań. Sprawdzimy się m.in. w próbach czasowych czy zbieraniu punktów za drifty na wymagających zakrętach.

Forza Horizon 5 (fot. Playground Games)

Forza Horizon 5 (fot. Playground Games)

W grze znajdziemy także tryb Horizon Arcade. Jest to seria publicznych wydarzeń, które będą pojawiać się w różnych częściach mapy. Dostęp do nich będą mieć wszyscy gracze. Nowością będzie narzędzie Events Lab. Dzięki niemu gracze będą mogli sami tworzyć oraz udostępniać różne wydarzenia online.

Forza Horizon 5 - rewolucja w dźwięku

Jednym z nowych rozwiązań w grze Forza Horizon 5 będzie odtwarzanie dźwięku w oparciu o technologię ray tracingu. O co dokładnie chodzi? Dźwięki silnika będą się zmieniały w zależności od otoczenia, w jakim aktualnie będziemy przebywać. Audio będzie się automatycznie dostosowywało do wszystkich warunków, jakie w danej chwili będą panować na drodze. Playground Games dodało także ponad 300 nowych nagrań, aby poprawić ogólne wrażenia dźwiękowe w swojej najnowszej produkcji. Już w materiałach z rozgrywki doskonale słychać, jak bardzo twórcy kładą nacisk na ten aspekt.

Forza Horizon 5 - dedykowany kontroler

Dla wszystkich fanów Forza Horizon 5 została przygotowana specjalna niespodzianka. Podczas wydarzenia Microsoftu z okazji Gamescom 2021 został zaprezentowany limitowany kontroler, który trafi do sprzedaży wraz z premierą gry, czyli 9 listopada. Pada można zamawiać już w przedsprzedaży. Kontroler charakteryzuje się żółtą, przezroczystą obudową, która kontrastuje z akcentami kolorystycznymi (róż i turkus). Na "plecach" pada znajdziemy materiał imitujący obicie kierownicy sportowych samochodów.

Forza Horizon 5 - wymagania sprzętowe na PC

Playground Games opublikowało wymagania sprzętowe potrzebne do uruchomienia gry Forza Horizon 5 na PC.

Minimalne wymagania

 • Procesor: Intel Core i5-4460 lub AMD Ryzen 3 1200
 • Pamięć: 8 GB RAM
 • Karta graficzna: Nvidia GeForce GTX 970 lub AMD Radeon RX 470 (4 GB)
 • Dysk: 110 GB wolnego miejsca na dysku

Rekomendowane wymagania

 • Procesor: Intel Core i5-8400 lub AMD Ryzen 5 1500X
 • Pamięć: 16 GB RAM
 • Karta graficzna: Nvidia GeForce GTX 1070 lub AMD Radeon RX 590 (8 GB)
 • Dysk: 110 GB wolnego miejsca na dysku

Najlepsza konfiguracja

 • Procesor: Intel Core i7-10700K lub AMD Ryzen 7 3800X
 • Pamięć: 16 GB RAM
 • Karta graficzna: Nvidia GeForce RTX 3080 (10 GB pamięci) lub AMD Radeon RX 6800 XT (16 GB)
 • Dysk: 110 GB wolnego miejsca na dysku

Obsługiwane kierownice:

 • Logitech - Driving Force, G25, G27, G29, G920, G923PS, G923XB i Momo
 • Thrustmaster - Ferrari 458, T150 RS, T300 RS, T500 RS, TMX, T-GT, TS-XW, TX, TS-PC
 • Fanatec - V1, V2, V2.5, CSL, CSL DD, DD1, DD2, urządzenie Universal HUB

Lista samochodów

Podczas Forza Horizon 5: Let’s ¡Go! – Episode 7 twórcy pokazali kilka nowości, które znajdą się w Forza Horizon 5. Zobaczyliśmy m.in. Horizon Adventure, wyścig na torze Playa Azul oraz nowe pojazdy. Przedstawiciele Playground Games opowiedzieli również o usprawnieniach w obszarze fizyki. W sieci pojawiła się także wczesna lista samochodów, które będą dostępne w grze od dnia premiery. Przedstawiamy kilka, naszym zdaniem najciekawszych samochodów, którymi będziemy mogli się przejechać w Forza Horizon 5.

 • Acura RSX Type-S rocznik 2002
 • Aston Martin DB5 rocznik 1964
 • Aston Martin Vulcan AMR Pro rocznik 2017
 • Audi Sport quattro rocznik 1984
 • Chevrolet Camaro Super Sport Coupe rocznik 1969
 • Chevrolet Camaro Z/28 rocznik 2015
 • Dodge Charger SRT Hellcat rocznik 2015
 • Ferrari Portofino rocznik 2018
 • Ford Mustang GT Coupe 1965
 • Ford Bronco rocznik 2021
 • Jaguar XFR-S rocznik 2015
 • Lamborghini Aventador Superveloce rocznik 2016

Pełną listę znajdziecie tutaj. Zobacz także zapis ze streama.

Forza Horizon 5 - zawartość 1 sezonu

Twórcy udostępnili grafiki prezentujące zawartość pierwszego sezonu Forza Horizon 5. Zmagania rozpoczną się 11 listopada, dwa dni po premierze gry.

Forza Horizon 5 - ile zajmuje na dysku

Wiemy, ile miejsca na dysku potrzebne będzie, aby pobrać Forza Horizon 5 na PC oraz Xbox One i Xbox Series X/S.

 • PC - 103 GB
 • Xbox Series X/S - 103 GB
 • Xbox One - 116 GB

Boisz się, że braknie ci miejsca na dysku, by pobrać Forza Horizon 5? Sprawdź nasz poradnik, jaki dysk do konsoli wybrać.

Forza Horizon 5 - muzyka

Playground Games opublikowało kilka utworów, jakie będziemy mogli usłyszeć w Forza Horizon 5. Najnowsze wyścigi zapowiadają się świetnie nie tylko pod względem graficznym, ale także dźwiękowym.

Forza Horizon 5 - aktorski zwiastun

Playground Games opublikowało nowy zwiastun do Forza Horizon 5. W głównej roli możemy zobaczyć Cristo Fernandeza, znanego z roli w "Ted Lasso". Na nagraniu zobaczymy klimat Festiwalu w Meksyku, różnorodne trasy i krajobrazy oraz burzę piaskową.

Forza Horizon 5 - recenzja

Forza Horizon 5 została w tej chwili najlepiej ocenianą, nową grą w tym roku. W serwisie Metacritic, na podstawie 77 recenzji uzyskała ocenę na poziomie 91/100. Sprawdźcie nasze wrażenia po wzięciu udziału w Festiwalu w Meksyku.

Forza Horizon 5 - premiera

Forza Horizon 5 od dzisiaj jest dostępna dla wszystkich zainteresowanych. Gra została wydana na PC oraz konsole Xbox One i Xbox Series X/S. Najnowsza produkcja Playground Games znajduje się także w usłudze Xbox Game Pass na komputery i konsole.

Forza Horizon 5 - wielki sukces gry

Microsoft i Playground Games mogą mieć wielkie powody do dumy. Od premiery w najnowszą część serii Forza Horizon zagrało już ponad 6 milionów osób. To rekordowy debiut w historii Xbox Game Studios.

Nie jest to koniec dobrych wiadomości. W kilka dni liczba graczy zwiększyła się o ponad połowę. W tej chwili w najnowszy tytuł Playground Games zagrało już więcej niż 10 milionów użytkowników.

Gracze Forza Horizon 5 otrzymują bany z dziwnych powodów

Gracze skarżą się, że otrzymują bany z dziwnych powodów w Forza Horizon 5. Do tej pory dowiadywaliśmy się, że blokady były nakładane przez stosowanie nieodpowiednich nicków czy przez nie do końca uczciwe zdobywanie waluty. Jest to jak najbardziej zrozumiałe. Ostatnio jednak coraz więcej osób zgłasza, że zostały pozbawione możliwości gry online przez projekty wyglądu samochodów, które mogłyby nawiązywać do używek bądź obraźliwych zachowań. Być może na fali tych zgłoszeń twórcy zajmą się sprawą i zweryfikują system kar w swojej najnowszej produkcji.

24 nowe samochody - lista

9 grudnia rozpocznie się 2 sezon w Forza Horizon 5. W grze pojawi się wówczas 12 nowych samochodów. Po miesiącu, wraz ze startem 3 sezonu do dyspozycji otrzymamy 12 kolejnych pojazdów.

Forza Horizon 5 - 2 sezon

 • Lamborghini Espada S3
 • Ferrari J50
 • Ferrari Monza SP2
 • Lamborghini Huracán EVO
 • Lamborghini Aventador J
 • Ferrari 599 GTO
 • Maserati 8CTF
 • Lamborghini Aventador SVJ
 • Ferrari 575M Maranello
 • Lamborghini Galardo LP 570-4 Spyder Performante
 • Peel P50
 • Peel Trident

Forza Horizon 5 - 3 sezon

 • Audi TT RS
 • Toyota Hilux Arctic Trucks AT38
 • Jaguar XJ13
 • Donkervoort D8 GTO
 • Toyota Celica SSI
 • Ford Mustang Mach 1
 • Jaguar XK RS GT
 • Vauxhall Lotus Carlton
 • Jaguar XJ220 S TWR
 • Ferrari FXX-K Evo
 • Toyota Land Cruiser Arctic Trucks AT37
 • Zenvo TS1

Forza Horizon 5 z najlepszym miesiącem otwarcia w historii serii

Playground Games może świętować kolejny sukces. Według najnowszego raportu NPD Group, Forza Horizon 5 zaliczyła najlepszy miesiąc otwarcia w historii całej serii. Pomocny w tym wypadku na pewno był fakt, że od dnia premiery gra była dostępna w usłudze Xbox Game Pass, jednak nie zmienia to faktu, że jest to bardzo duży wyczyn. Forza Horizon 5 nie tylko jest rozchwytywana przez graczy, ale także zbiera świetne noty wśród recenzentów. W serwisie Metacritic najnowsze wyścigi z Xboxa zanotowały ocenę na poziomie 92/100, a podczas The Game Awards produkcja zwyciężyła w trzech kategoriach.

W Forza Horizon 5 pojawią się chińskie samochody

Forza Horizon 5, podobnie jak wcześniejsze odsłony serii cieszą się wielkim zainteresowaniem w Chinach. Playground Games postanowiło z tej okazji dodać nieco nowej zawartości do gry, która jeszcze bardziej przyciągnie graczy z tych regionów. Na początku lutego w Forza Horizon 5 mają pojawić się chińskie samochody - NEO EP9, Wuling Hongguang S, MG3, MG X-Power SVR.

Nowy patch, który naprawia sporo błędów [Aktualizacja 3.02.2022]

W Forza Horizon 5 pojawiła się długo wyczekiwana aktualizacja, która naprawia sporo błędów, jakie były widoczne w grze od pewnego czasu. Co najważniejsze, poprawiona została stabilność serwerów. Sytuacje, kiedy połączenie nagle było zrywane powinny pojawiać się coraz rzadziej. Co więcej, gracze, którzy ścigają się na pecetach na ustawieniach grafiki "ultra", będą mogli zobaczyć wyraźnie poprawione tekstury. W tym miejscu możecie zobaczyć pełną listę zmian, jakie zostały wprowadzone wraz z aktualizacją. Jest ona bardzo obszerna.

Do gry trafi 6 nowych pojazdów [Aktualizacja 28.02.2022]

W ciągu najbliższych tygodni do Forza Horizon 5 ma trafić 6 nowych pojazdów. Według nieoficjalnych informacji od 3 marca do 14 kwietnia będziemy świadkami dodawania kolejnych maszyn do produkcji Playground Games. Lista wygląda następująco.

 • Ford Mustang SVO (1986) - 3 marca
 • Toyota Tundra TRD (2020) - 3 marca
 • Noble M400 (2006) - 17 marca
 • Toronado (1966) - 31 marca
 • McLaren 620R - 7 kwietnia
 • MINI JCW GP (2021) - 14 kwietnia

Już za kilka dni okaże się, czy przeciek był prawdziwy.

Zobacz także: Wszystko co wiemy o Diablo 4: klasy postaci, fabuła, rozgrywka, premiera i wiele więcej


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: