Fotki na każdą okazję

Zobacz gdzie najlepiej szukać darmowych zdjęć w Internecie, jaka jest ich jakość i do jakich celów możesz je wykorzystywać.


Wolność uwarunkowana

Po pierwsze i najważniejsze: nawet jeśli dany serwis udostępnia fotografie zupełnie bezpłatnie, to wcale nie znaczy, że możesz robić sobie z nimi co ci się żywnie podoba. Masz obowiązek zastosowania się do warunków licencji. Tak więc to w twoim interesie leży dokładne przeczytanie każdej licencji. Żebyś później nie był ciągany po sądach...

Na ogół banki zdjęć narzucają własne zasady wykorzystywania skopiowanych materiałów, ale zdarzają się też przypadki, gdzie każde zdjęcie jest udostępniane na odrębnych warunkach, np. narzuconych przez autora.

Najczęściej stosowana w odniesieniu do darmowych publikacji (nie tylko zresztą fotograficznych) jest licencja Creative Commons, oczywiście każdorazowo nieco przerobiona, dostosowana do potrzeb konkretnego serwisu lub autora. Nie wdając się w szczegóły (które znajdziesz pod adresemhttp://creativecommons.pl ), licencje tego rodzaju umożliwiają użytkownikom korzystanie w mniejszym lub większym zakresie z twórczości innych osób przy jednoczesnym zachowaniu pełnej ochrony praw autorskich. Tak więc możesz (przykładowo) pobrać zdjęcie, wykorzystać je we własnej publikacji i nawet nie podać przy nim nazwiska autora (jeśli dana licencja na to zezwala), ale nie masz do niego żadnych praw w sensie własności, tzn. nie możesz go np. sprzedawać lub przekazywać osobom trzecim.

Przegląd serwisów

stock.xchng

Fotki na każdą okazję

stock.xchng to największy (nie licząc flickra) serwis z darmowymi zdjęciami. Obecnie gromadzi ich ponad 385 tys.

Zasoby tego serwisu to przeszło 385 tys. zdjęć (codziennie dodawanych jest kilkaset nowych), przeważnie dobrej i bardzo dobrej jakości, w wysokich rozdzielczościach. Większość z nich to materiały darmowe, dopuszczone do użytku prywatnego i komercyjnego, których autorzy zastrzegają sobie co najwyżej konieczność powiadomienia o publikacji bądź wyrażenia na nią zgody (licencja Standard).

Liczba zarejestrowanych użytkowników przekroczyła już półtora miliona. Aby korzystać z zasobów tego serwisu, niezbędna jest rejestracja. Dopiero po zalogowaniu otrzymujemy dostęp do pełnych wersji udostępnianych zdjęć, jak również sami możemy udostępniać własne.

Znajdziemy tu wyjątkowo sprawny mechanizm wyszukiwania, dla którego kryteriami mogą być: nazwa, kategoria, rozdzielczość, autor, model aparatu fotograficznego, gatunek (zdjęcie, grafika), data publikacji itp. Uzyskane wyniki, wyświetlane w formie miniatur, można w różny sposób segregować, np. według rozmiaru czy popularności, a także określić ich ilość na stronie - od 20 do 60. Wystarczy naprowadzić wskaźnik myszy na wybraną fotografię, aby pojawiło się wstępne powiększenie oraz informacje o rozmiarach i rozdzielczości oryginału. Każdą fotkę można szybko przenieść do podręcznego schowka (Lightbox) na naszym prywatnym koncie.

Znalezione przez wyszukiwarkę zdjęcia pochodzą zarówno ze stock.xchng, jak i z bliźniaczego serwisu StockExpert - ale te są już płatne. Łatwo je odróżnić po tym, że zawsze są wyświetlane w pierwszym rzędzie prezentowanych wyników. Można się ich pozbyć, wybierając odpowiednią opcję podczas określania kryteriów wyszukiwania.

Informacje:http://www.sxc.hu

morgueFile

Fotki na każdą okazję

morgueFile wygląda dość prymitywnie, ale udostępnia bardzo dużo profesjonalnie wykonanych zdjęć.

Bardzo popularny serwis, który słynie z bardzo dobrej jakości udostępnianych zdjęć. Nie może jednak równać się ze stock.xchng pod względem ich ilości, choć i tak jest całkiem nieźle - zawiera ponad 140 tys. fotografii (w tym ok. 3 tys. tekstur).

Każde zdjęcie jest tutaj opatrzone adresem e-mailowym autora, jego strony WWW (o ile taką posiada) i szczegółami technicznymi: rozmiar, rozdzielczość, parametry ekspozycji (wyciągnięte z danych EXIF), popularność itp. Profil ze szczegółami fotografii, oprócz bardzo dużego i wyraźnego podglądu, zawiera także komentarze i link, który pozwala na skopiowanie zdjęcia do tymczasowego schowka (Lightbox) lub bezpośrednio na komputer (w postaci skompresowanego pliku ZIP).

Dotarcie do poszukiwanych treści ułatwia wyszukiwarka filtrująca zasoby serwisu pod względem różnych kryteriów. Jeśli jej wyniki okażą się niezadowalające, to w sekcji Archive znajdziemy cały potencjał serwisu w formie katalogu. Dostępne kategorie to: zwierzęta, obiekty, ludzie, sceny, martwa natura, tekstury i inne niesklasyfikowane treści.

W czasie pisania tego artykułu serwis znajdował się na etapie przeprowadzki na inny serwer i nie wszystkie usługi były aktywne. Np. nie można było założyć konta ani wysyłać własnych zdjęć.

Informacje:http://www.morguefile.com

flickr

Fotki na każdą okazję

flickr to największa na świecie biblioteka prywatnych zdjęć, z których część można wykorzystać do własnych celów.

flickr nie ma sobie równych pod względem liczby zdjęć, która dawno już przekroczyła 3 miliardy. Trzeba tu jednak od razu zastrzec, że witryna pełni raczej rolę fotograficznej przechowalni a nie banku darmowych zdjęć. Właściwie jest to klasyczny serwis społecznościowy, w którym użytkownicy gromadzą swoje fotoalbumy i mogą się nimi pochwalić, mając za audytorium cały świat. W konsekwencji znajdziemy tu zdjęcia przedstawiające wszystko co tylko można sfotografować, we wszelkich dających się pomyśleć ujęciach i wariacjach, ale też ich jakość jest naróżniejsza: od profesjonalnych i dopieszczonych w każdym calu do całkowicie beznadziejnych, zajmujących tylko niepotrzebnie miejsce na serwerze.

Wszystkie umieszczane tu fotografie są domyślnie zastrzeżone (All Rights Reserved) i nie można ich wykorzystywać zarówno w celach prywatnych, jak i komercyjnych. Autorzy mogą jednak sami decydować na jakiej licencji będą udostępniać swoje zbiory, wybierając jeden z kilku dostępnych wariantów (nota bene, wszystkie warianty są mniejszą lub większą przeróbką standardowej licencji Creative Commons). Najmniej restrykcyjna, a co za tym idzie najbardziej interesująca dla czytelnika, jest licencja Attribution, która zezwala na kopiowanie, rozpowszechnianie, wyświetlanie i prezentowanie danego zdjęcia w zastosowaniach prywatnych i komercyjnych pod warunkiem podania nazwiska jego twórcy.

Chcąc przeszukać archiwa flickra pod kątem zdjęć udostępnianych na określonej licencji, należy na stronie głównej wybrać opcję Explore i następnie - z rozwijanego menu - Creative Commons. Na ekranie pojawi się strona z przykładowymi zdjęciami udostępnianymi na różnych licencjach. Wybieramy taką, jaka najbardziej nam odpowiada i klikamy odnośnik See more - teraz dopiero zostanie wyświetlona strona z wyszukiwarką.

Informacje:http://flickr.com

Na specjalne okazje

W Sieci można znaleźć sporo serwisów z darmowymi zdjęciami z jednej, ściśle określonej kategorii. Często oferują one prawdziwe perełki, fotografie nigdzie indziej niespotykane i/lub w bardzo wysokich rozdzielczościach. Poniżej kilka przykładów.

Woophy

  • www.nasa.gov/multimedia/imagegallery/index.html - "wrota" do wielu tematycznych galerii NASA: zdjęcia promów kosmicznych, Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, z teleskopu Hubble'a, z lotów na Marsa i Saturna itd.
  • earth.jsc.nasa.gov/sseop/efs - zdjęcia satelitarne regionów, miast i zjawisk atmosferycznych.
  • www.sandia.gov/news/resources/image-gallery/index.html - zdjęcia naukowe z takich dziedzin, jak: broń jądrowa, przemysł energetyczny, ochrona środowiska czy militaria.
  • solarviews.com - obszerna kolekcja zdjęć astronomicznych.
  • www.woophy.com - zdjęcia z całego świata publikowane przez internautów. Wyszukiwanie na zasadzie geolokalizacji: wskazujesz kwadracik na mapie, aby wyświetlić zdjęcia tego miejsca.
  • www.deviantart.com - ponad 3 miliony reprodukcji obrazów, grafik, plakatów i innych dzieł artystycznych.
  • www.vecteezy.com - wysokiej jakości grafiki wektorowe dostępne w najpopularniejszych formatach: AI, EPS, CDR, SVG.
  • www.cgtextures.com - tysiące darmowych tekstur w różnych rozdzielczościach, w dziesiątkach kategorii.