FotoOffice 2007 Home

FotoOffice 2007 w wersji Home jest przydatny, ale po dłuższym używaniu doskwiera brak kilku istotnych funkcji z wersji komercyjnej.

Firma GDATA podążyła śladami innych producentów fotoalbumów i udostępniła bezpłatną wersję produktu komercyjnego - FotoOffice 2007 Home. Funkcjonalność aplikacji została mocno ograniczona. Użytkownik może katalogować zdjęcia w wirtualnych albumach, sortować i filtrować zbiory, płynnie zmieniać rozmiar wyświetlanych miniatur. Oczywiście program pozwala na pobranie zdjęć bezpośrednio z aparatu cyfrowego lub innego urządzenia zgodnego z interfejsem TWAIN. W bezpłatnej wersji FotoOffice 2007 znalazły się podstawowe funkcje: edycja poziomów, jasności i kontrastu, kadrowanie, zmiana balansu kolorów. Aplikacja zawiera też spory zbiór filtrów, w tym usuwanie drobnych zanieczyszczeń, wykrywanie krawędzi, rozmywanie i wyostrzanie, usuwanie efektu czerwonych oczu i stylizacja na starą fotografię.

Przygotowany w FotoOffice 2007 Home album można wyeksportować na kilka sposobów, m.in. jako internetową galerię w formie statycznego HTML, jako publikację w formacie PDF lub prezentację w postaci wykonywalnego pliku EXE. Pierwsza opcja wydaje się nieco przestarzała, zwłaszcza na tle możliwości takich usług online, jak Flickr, patrz.pl czy fotosik.pl. Eksport do formatu PDF lub EXE rzeczywiście bywa przydatny, szkoda, że bezpłatna wersja nie zawiera funkcji nagrywania zestawu zdjęć na CD/DVD. Poza tym brakuje opcji konwersji większej liczby formatów: obsługiwane są tylko JPG, GIF, TIF, BMP oraz PNG. Aplikacja najlepiej sprawdzi się podczas porządkowania i katalogowania zdjęć, takie jest zresztą jej przeznaczenie. Zawodowcy powinni sięgnąć po komercyjną wersję FotoOffice 2007 (kosztuje 129 zł).

Informacje www.fotooffice.pl Cena bezpłatny