Fotoalbum na DVD

Roxio, firma znana głównie za sprawą programów do nagrywania płyt CD/DVD, ma w swojej ofercie również godne uwagi produkty do zarządzania kolekcją zdjęć i authoringu DVD.


Roxio, firma znana głównie za sprawą programów do nagrywania płyt CD/DVD, ma w swojej ofercie również godne uwagi produkty do zarządzania kolekcją zdjęć i authoringu DVD.

Roxio PhotoSuite 7 Platinum to pakiet narzędzi graficznych przygotowanych z myślą o amatorach cyfrowej fotografii. Umożliwia przechwytywanie, organizowanie, edytowanie i publikowanie grafiki, przede wszystkim zdjęć. Oprogramowaniu bliżej jest do narzędzi umożliwiających tworzenie wirtualnych fotoalbumów niż do typowych edytorów grafiki. PhotoSuite 7 jest łatwy w obsłudze dzięki estetycznemu, starannie zaplanowanemu interfejsowi graficznemu. Składa się z kilku niezależnych programów (Capture, StoryBoard DVD Builder, Label Creator), służących jednemu celowi - zarządzaniu kolekcją zdjęć. Użytkownik pakietu może kopiować zdjęcia z aparatu cyfrowego do komputera lub zeskanować je. Z kolei program Media Manager automatycznie wyszukuje i kataloguje pliki multimedialne, przede wszystkim graficzne, ale obsługuje także pliki dźwiękowe i filmowe. Zgromadzone zdjęcia można poddać błyskawicznemu fotoretuszowi: usunąć efekt czerwonych oczu czy skadrować. Funkcja PhotoDoctor automatycznie dopasuje parametry ekspozycji, nasycenie barw oraz poprawi ostrość. Do ręcznej obróbki są bardziej zaawansowane funkcje, jak usuwanie skaz, warstwy, przezroczystość itd. Do dyspozycji użytkownik ma filtry i efekty specjalne. Niezwykle przydatne są funkcje przetwarzania wsadowego (np. Multi-photo Enhance), czyli obróbki wielu zdjęć według zaprogramowanego schematu.

Fotoalbum i kalendarz

Fotoalbum na DVD

Główny program pakietu Roxio PhotoSuite 7 Platinum służy do edycji zdjęć.

Po poprawieniu zdjęć czas skorzystać z funkcji tworzenia pokazów slajdów wzbogaconych o ciekawe efekty przejść, muzykę lub narrację. Służy do tego program Story-Board. Jeśli chcesz, możesz również przygotować wirtualny fotoalbum, kalendarz lub kartkę z życzeniami. Zestaw profesjonalnych szablonów ułatwia uzyskanie ciekawych efektów podczas tworzenia własnych projektów. Na koniec warto jeszcze pomyśleć o zarchiwizowaniu zdjęć na płytach CD/DVD - Photosuite 7 oferuje funkcję nagrywania. Umożliwia przygotowanie płyt VCD, których zawartość można przeglądać w stacjonarnych odtwarzaczach DVD. W przygotowaniu naklejek i okładek na płyty pomoże program Label Creator.

Filmy na fali

Z kolei VideoWave 7 Professional powinien zainteresować entuzjastów domowego montażu wideo i authoringu DVD. Oprogramowanie ma ciekawy i prosty w obsłudze interfejs graficzny i oferuje pokaźny zestaw efektów, które uatrakcyjnią i nadadzą profesjonalny wygląd filmowym produkcjom.

Pakiet składa się z kilku niezależnych aplikacji, umożliwiających przejście przez kolejne etapy pracy z materiałem wideo, od zgrania z zewnętrznego urządzenia, poprzez montaż, do nagrania gotowego filmu na płycie DVD, VCD lub SVCD.

Pogram Capture kopiuje film z kamery cyfrowej lub analogowej oraz kamer internetowych. Radzi sobie również ze skanerami i urządzeniami do nagrywania dźwięku. Obsługuje szybkie interfejsy USB 2.0 i FireWire. Odczytuje

pliki wideo (AVI, MPEG-1, DV-AVI, WMV), a także dźwiękowe (WAV, MP3, WMA) oraz graficzne (JPG, TIF, BMP, PNG).

Trzy stopnie trudności

Fotoalbum na DVD

VideoWave 7 służy do przygotowywania płyt DVD z własnymi nagraniami filmowymi czy zdjęciami.

Cechą charakterystyczną głównego elementu pakietu - Video-Wave, służącego do montażu wideo - są trzy tryby edycji, różniące się między sobą stopniem automatyzacji. W trybie Cinematic można tworzyć sekwencje wideo, dodając do nich podkład dźwiękowy. Program przejmuje wszystkie czynności edycyjne, synchronizuje obraz z muzyką, a także dodaje efekty i przejścia między ujęciami. Tryb Storybuilder prowadzi użytkownika krok po kroku przez montaż wideo. Na podstawie szablonów wstawia tytuły, przejścia, podkład muzyczny i napisy końcowe. W ostatnim z trybów, Storyline, użytkownik musi samodzielnie tworzyć wszystkie wymienione elementy. Może korzystać z 14 niezależnych ścieżek do umieszczania filmów, dźwięku, efektów specjalnych i warstwy tekstowej. Jest też specjalna warstwa narracyjna. Program zawiera blisko 120 efektów przejść, także trójwymiarowych oraz 66 efektów specjalnych.

Pracę nad filmem wieńczy DVD Builder, który służy do authoringu płyt DVD, VCD oraz SVCD. Umożliwia dodawanie własnego menu oraz podział na rozdziały.

Użytkownik VideoWave 7 Professional otrzymuje jeszcze w komplecie programy Label Creator, Media Manager, Roxio Player i dodatkową płytę CD, zawierającą kolekcję szablonów i tematów.

Z obu przedstawionych pakietów oprogramowania mogą skorzystać tylko użytkownicy Windows 2000 SP4 lub Windows XP SP1.