Fotografia cyfrowa. Dla seniorów

"Fotografia cyfrowa. Dla seniorów" to kolejna książka z ciągle rosnącej serii tytułów przeznaczonych dla starszych użytkowników elektroniki. Mogą już oni przebierać w przewodnikach dotyczących obsługi komputera i poszczególnych programów. Teraz otrzymali także poradnik związany z fotografią.

Tytuł: Fotografia cyfrowa. Dla seniorów

Autor: Aleksandra Tomaszewska

Wydawnictwo: Helion S.A.

ISBN: 978-83-246-2845-2

Rok wydania: 2010

Format:158x235

Ilość stron: 176

Oprawa: miękka

Cena: 34,90zł

Plusy:

- bardzo dobre rozdziały dotyczące edycji i prezentacji zdjęć

- mnóstwo pięknych ilustracji

Minusy:

- część wprowadzająca napisana za skomplikowanym językiem

- brak grafik z symbolami opisywanych nastawów aparatu

"Fotografia cyfrowa. Dla seniorów" reklamuje się hasłem "Nigdy nie jest za późno - odkryj w sobie talent!". Poradnik ten ma w zamierzeniu w bardzo prosty i czytelny sposób wprowadzić starszą osobę w świat cyfrowej fotografii. Na początku autorka stara się przekonać użytkownika dlaczego miałby kupować sobie cyfrówkę oraz przedstawia najważniejsze elementy tego typu sprzętu. Niestety niektóre z zastosowanych w książce opisów nijak się mają do "odkrywania w sobie talentu", bowiem żaden senior amator nie zrozumie branżowego języka, który przewija się w niektórych akapitach przewodnika. Już na wstępie więc zaznaczamy, że książka może nie być do końca zrozumiała dla osób mających wcześniej znikomy kontakt z fotografią.

Im znowu bardzo przyda się kolejny rozdział, szeroko lecz niestety bardzo ogólnikowo opisujący czym różnią się cyfrówki i jaką wybrać. Niestety zdarzają się w nim pozbawione konkretów zdania typu "wysoka rozdzielczość wykonywanych zdjęć, która jest wymagana (..) dla wykonywania odbitek o rozmiarze 13x18cm", które zupełnie nic nie powiedzą starszej osobie, nawet gdy wcześniej miała kontakt z fotografią. Zarówno w tym przypadku, jak i w opisach pozostałych ważnych parametrów brakuje konkretów, tabelek oraz porównań do znanych seniorom analogowych rozwiązań.

Na szczęście dalsza część książki "Fotografia cyfrowa. Dla seniorów" okazuje się bardziej pomocna. Autorka przeprowadza czytelnika przez możliwości i zastosowania automatycznych nastawów aparatów oraz najczęściej spotykane tryby tematyczne. Uczy także jak trzymać aparat, ustawiać parametry oraz fotografować w różnych okolicznościach. Całe rozdziały zostały poświęcone m.in. fotografowaniu ludzi, przyrody oraz wakacyjnym zdjęciom. Niestety duża ilość barwnych ilustracji nie daje możliwości porównania dobrze i źle wykonanego zdjęcia w tej samej okoliczności. Brakuje także grafik wyjaśniających zastosowanie tak ważnych funkcji jak np. histogram, nie wspominając nawet o braku zdjęć czy ilustracji prezentujących symbole jakie stosują producenci sprzętu do oznaczenia różnych trybów fotografowania. Senior nauczy się więc z książki np. jak fotografować w trybie sport, ale ciągle może mieć problemy ze znalezieniem odpowiedniego przełącznika na aparacie.

Najdokładniejsza część książki "Fotografia cyfrowa. Dla seniorów" to końcowe rozdziały dotyczące edycji, prezentacji i drukowania zdjęć. Czytelnik zostanie w nich krok po kroku przeprowadzony przez instalację i obsługę takich programów jak np. świetna, darmowa Picasa od Google. Za te rozdziały autorce należy się piątka z plusem.