Fotografia cyfrowa – PC czy Mac?

Skierowany do entuzjastów cyfrowej fotografii oraz do zajmujących się nią zawodowo profesjonalistów serwis robgalbraith.com zamieścił na swoich łamach bardzo ciekawy artykuł, porównujący komputery Mac i PC w zastosowaniach związanych z cyfrową obróbką zdjęć.

Autor publikacji przetestował cztery komputer – dwa pecety (stacjonarny, wyposażony w procesor Pentium 4 3 GHz i 1 GB RAM oraz notebooka z P4 1,8 GHz) i dwa Macintoshe (stacjonarny PowerMac G4 z dwoma układami 1,25 GHz i 1 GB RAM oraz PowerBooka). Test polegał na mierzeniu czasu wykonywania różnych zadań związanych z fotografią cyfrową (np. wyświetlania podglądu zdjęcia, konwersji z formatu RAW do JPG oraz nakładania kilku filtrów w Photoshopie).

Z tekstu wynika, że wbrew obiegowej opinii, bezkonkurencyjne w takich zastosowaniach okazują się pecety. Na kilkadziesiąt przeprowadzonych pomiarów tylko w dwóch przypadkach najszybszy okazał się PowerMac. Co ciekawe – bardzo często dwuprocesorowa maszyna Apple'a zdecydowanie przegrywała nawet z przenośnym pecetem.

Cały tekst (w języku angielskim) znajduje się pod tym adresem:

http://www.robgalbraith.com/diginews/2003-01/2003_01_07_macpc.html