"Fotografia produktowa. Od przedmiotu do martwej natury" - recenzja

"Fotografia produktowa. Od przedmiotu do martwej natury" autorstwa Eberharda Schuy, to kolejna pozycja w ofercie wydawnictwa Galaktyka przeznaczona dla pasjonatów fotografii chcących samodzielnie rozwijać swoje umiejętności. Tym razem na warsztat wzięto trudną sztukę fotografowania otaczających nas przedmiotów codziennego użytku.

Tytuł: Fotografia produktowa. Od przedmiotu do martwej natury

Autor: Eberhard Schuy

Wydawnictwo: Galaktyka

ISBN: 978-83-7579-154-9

Rok wydania: 2011

Format:190x240

Ilość stron: 320

Oprawa: miękka

Cena: 62,90 zł

Plusy:

- prosty i zrozumiały język

- ciekawe zdjęcia i starannie opracowane schematy

- płyta CD z filmami

Minusy:

- znaczących brak

"Fotografia produktowa. Od przedmiotu do martwej natury" to pozycja dla tych, którzy mają już za sobą pierwsze kroki w fotografii i nie są dla nich obce pojęcia takie jak ekspozycja, migawka czy lampa ze strumienicą. Podstaw fotografii jako takiej z tej książki się na pewno nie nauczymy. To jednak bardzo dobrze, gdyż nie takie jest przeznaczenie publikacji. Celem, przyświecającym autorowi tej książki było wprowadzenie średniozaawansowanych użytkowników aparatów w świat fotografii produktowej.

Eberhard Schuy przedstawił kilkadziesiąt sposób na to jak zaprezentować zwyczajne przedmioty w niezwykły, wręcz artystyczny sposób. Uzupełnieniem książki jest płyta CD z filmami instruktażowymi, na których autor prezentuje sposoby wykonywania fotografii produktowych. Filmy trwają łącznie 60 minut. Są dostępne w języku niemieckim z dołączonymi polskimi napisami.

Trzy pierwsze rozdziały książki są wprowadzeniem do tematu. Autor wyjaśnia w nich na przykład różnicę pomiędzy zdjęciem produktu, fotografią produktową a martwą naturą. Porusza również kwestię aranżacji i oświetlenia oraz proponuje kilka praktycznych ćwiczeń, które mają przygotować nas do fotografowania produktów.

Kolejne rozdziały to już sama esencja książki. Na ponad 200 stronach zamieszczono 50 starannie wyselekcjonowanych zdjęć, na podstawie których autor wyjaśnia zagadnienia związane z fotografią produktową. Każda z fotografii posiada opis oraz schemat graficzny pokazujących sposób rozmieszczenia oświetlenia i ustawienia fotografowanego przedmiotu. Dodatkowo zamieszczono ustawienia aparatu, z jakimi wykonywane było konkretne zdjęcie. Autor zdradza wiele sekretów dotyczących odpowiedniego przygotowania obiektów do sesji zdjęciowej. Podpowiada na przykład jak za pomocą soli kuchennej "zamrozić" biżuterię lub co najlepiej nadaje się do imitowania dymu.

"Fotografia produktowa. Od przedmiotu do martwej natury" autorstwa Eberharda Schuy, to ciekawa i dobrze przygotowana książka. Autor przystępnym językiem opisuje najważniejsze reguły fotografii produktowej. W ich zrozumieniu bardzo pomocne są zdjęcia i starannie przygotowane schematy. Szeroki zakres tematyczny omawianych fotografii pokazuje jak rozległą dziedziną jest fotografia produktowa.

"Fotografia produktowa. Od przedmiotu do martwej natury" nie jest z pewnością przeznaczona dla początkujących fotografów. Do uzyskania większości efektów zaprezentowanych na zdjęciach potrzebny nam będzie dostęp do przyzwoicie wyposażonego studia fotograficznego, gdzie oprócz zestawu oświetlenia będziemy mieli pod ręką także na przykład płyty z pleksiglasu.

O autorze:
Eberhard Schuy zajmuje się fotografowaniem przedmiotów i wykonywaniem zdjęć na potrzeby przemysłu. Zdobywał doświadczenia w agencji reklamowej i przedsiębiorstwie produkcyjnym, a obecnie już od wielu lat pracuje jako fotograf niezależny. Prowadzi także warsztaty i internetowe kursy fotograficzne. Jego sposób pracy polega na maksymalnym wykorzystaniu środków czysto fotograficznych i jedynie minimalnej edycji obrazu w programie graficznym. (źródło: www.galaktyka.com.pl)