Fotograficzna jedenastka

Jedenasta wersja Paint Shop Pro to logiczne rozwinięcie już znanych narzędzi, wzbogacone o kilka przydatnych funkcji, przeznaczonych głównie dla mniej zaawansowanych użytkowników. Informacje www.corel.com Cena 100 dol.

Corel Paint Shop Pro Photo XI to wręcz legenda, bezsprzecznie jeden z najważniejszych programów do grafiki rastrowej w historii. Początkowo rozwijany przez firmę Jasc, przeszedł etap narzędzia do rysowania obrazów rastrowych, w kilku wersjach zachęcał webmasterów do tworzenia graficznych elementów stron WWW, aby stać się przede wszystkim aplikacją do obróbki zdjęć cyfrowych. Jakie nowe narzędzia pojawiły się w wersji XI? Usprawniono przenoszenie zdjęć z aparatu cyfrowego, jest także opcja oceniania zdjęć i dodawania opisów w czasie wyświetlania pokazu slajdów. Brzmi to dziwacznie, ale okazuje się bardzo wygodne. Po zgraniu filmów z aparatu można obejrzeć wszystkie zdjęcia i na przykład oznaczyć najlepsze. Bardzo ułatwia to późniejszą selekcję zdjęć do różnych celów.

Interesująco prezentują się ulepszone funkcje fotoretuszerskie, zwłaszcza najprostsze, np. używając Smart Photo Fix szybko poprawisz naświetlenie pierwszego planu, pozostawiając nienaruszone tło. Sprawdzają się także narzędzia do usuwania niepotrzebnych elementów ze zdjęć. Tradycyjnie do takich celów używa się klonowania, ale w Corel Paint Shop Pro XI masz funkcję Object Remover, która wymaga tylko zaznaczenia niepożądanego obiektu i wybrania fragmentu zdjęcia do zakrycia usuwanego elementu.

Wiele nowych narzędzi Paint Shop Pro Photo XI to czysta zabawa, jak opcja &Time machine&, umożliwiająca wystylizowanie fotografii np. na dagerotyp czy wczesne zdjęcia kolorowe. Ciekawa - i przydatna - jest opcja &Film and Filters&. Pozwala za pomocą predefiniowanych filtrów np. ocieplić lub oziębić kolorystykę zdjęcia czy zwiększyć nasycenie barw roślinności. W wielu wypadkach przyda się także opcja &Skin Smoothing&, ułatwiająca usunięcie typowych defektów cery portretowanych osób.