Fotograficzny kwartet Lexmarka

W nowej serii drukarek lepiej niż dotąd dostosowanych do wydruku zdjęć Lexmark wykorzystuje pomysł używania dwóch różnych zestawów atramentów: sześciokolorowego do druku fotografii i standardowego, czterokolorowego do tekstu i grafiki

Modele atramentowe Lexmarka kojarzyły się dotąd raczej z drukiem tekstu i grafiki niż fotografii. Odpowiadało to dawnym preferencjom użytkowników, ale dziś, kiedy coraz większą popularność zyskuje fotografia cyfrowa, wizerunek firmy musi się zmienić.

Pierwszym symptomem działań w tym kierunku było wprowadzenie na rynek papieru fotograficznego z firmowym logo, następnym – serii drukarek lepiej niż dotąd dostosowanych do wydruku zdjęć.

Wykorzystuje się w nich pomysł używania dwóch różnych zestawów atramentów: sześciokolorowego do druku fotografii i standardowego, czterokolorowego do tekstu i grafiki. Wspólny w obu zestawach jest pojemnik z trzema kolorami z palety CMY. Do druku tekstu i grafiki jest on uzupełniany o kałamarz z czarnym tuszem pigmentowym, a do zdjęć - wymieniany na trzykolorowy kontener z czarnym rozpuszczalnym i jaśniejszymi odcieniami cjanu i magenty. W ten sposób zmniejsza się najmniejszą ilość barwnika w jednej kropli, co ułatwia łagodne stopniowanie odcieni.

Ten pomysł wykorzystuje się w trzech nowych drukarkach Lexmarka. Ich wspólną cechą jest druk bez marginesów, rozdzielczość i tempo 2400x1200 dpi i 17 stron w czerni oraz 4800x1200 dpi i 10 w kolorze na minutę. Z poprzednich modeli znany jest układ do rozpoznawania rodzaju papieru, automatyczne wyrównanie głowic przyspiesza gotowość urządzenia do pracy po zamianie kałamarza. Model podstawowy, Z705 Photo Jetprinter, jest sprzedawany z zestawem czterokolorowym, a kałamarz fotograficzny jest na liście opcji. W drukarce P706 – przeciwnie – w konfiguracji podstawowej jest zestaw foto i dodatkowo - oprogramowanie do edycji zdjęć, m. in. z filtrem do redukcji efektu czerwonych oczu. Model P707 ma jeszcze czytniki kart pamięci sześciu najpopularniejszych formatów. Wprowadzany na rynek jest jeszcze najprostszy, czterokolorowy model Z605.

W kolejności od najprostszej drukarki będą sprzedawane za 259, 385 (705), 479 (706) i 599 (707) zł.


Zobacz również