Fotograficzny palmtop

Otrzymaliśmy do testów najnowszy produkt firmy Palm – Zire 71. Do tej pory nazwa Zire kojarzona była z najtańszym na rynku (około 600 zł) pełnowartościowym palmtopem. Model 71 jest droższy aż o 900 zł, ale oferuje w zamian znacznie więcej.

Wyposażono go w procesor ARM firmy Texas Intruments taktowany z częstotliwością 144 MHz. Kolorowa (16-bitowa paleta kolorów) matryca pracuje w rozdzielczości 320x320 pikseli. Jakość wyświetlacza jest doskonała. Nie można niczego zarzucić kontrastowi czy równomiernemu podświetleniu, jedynie jasność ekranu mogłaby być trochę większa. Jednak najbardziej wyróżnia opisywany palmtop wbudowany aparat cyfrowy umieszczony z tyłu obudowy. Aby zrobić zdjęcie, należy odsunąć chroniącą go metalową klapkę, a następnie przycisnąć umieszczony na niej przycisk. Automatycznie ustawia się ostrość oraz jasność zdjęcia. Zdjęcie mogą być wykonane rozdzielczości do 640x480 pikseli. Ich jakość pozostawia niewiele do życzenia. Jak na aparat będący jedynie dodatkiem do palmtopa, spisuje się on bardzo poprawnie. Niestety, nie pozwala na kręcenie nawet krótkich filmów. Fotografie, zapisy w kalendarzu i inne pliki można przechowywać w 16-megabajtowej pamięci RAM. Jeśli to dla Ciebie za mało, rozszerzysz ją za pomocą kart SD. Czytnik kart SD działa w trybie SDIO, co umożliwia podłączenie umieszczonego na karcie GPS-u czy modułu GSM lub Bluetooth.

Zire 71 dostarczany jest z bogatym pakietem oprogramowania. Dzięki niemu obejrzysz filmy zapisane w formacie MPEG. Po podłączeniu słuchawek i uruchomieniu programu posłuchasz też MP3. Używając Mobile Acrobat Readera, przeczytasz dokumenty PDF, a korzystając z VersaMail po podłączeniu do sieci odczytasz i wyślesz e-maile. W Zire 71 uaktywnić można nowy system rozpoznawania pisma Graffiti 2. Dzięki niemu polem rozpoznającym pismo jest cały ekran, a nie jak dotychczas tylko wyznaczone pole na dole ekranu. System działa rewelacyjnie i spisuje się dużo lepiej niż standardowy w palmtopach z Pocket PC.

Palm Zire 71 to reakcja firmy Palm na rosnącą popularność coraz tańszych palmtopów z systemem Pocket PC. Pod względem rozmiarów wbudowanej pamięci ustępuje produktom HP czy Della. Do Pocket PC powstaje też ostatnio więcej profesjonalnych aplikacji niż do Palm OS, ale w wypadku opisywanego modelu nie ma to dużego znaczenia. Palm Zire 71 to produkt bardzo dobry, którym powinny się zainteresować osoby lubiące wszelkiego rodzaju gadżety, a przy okazji potrzebujące wydajnego narzędzia menedżerskiego. Jeżeli zamiast aparatu wolisz moduł umożliwiający podłączenie się do sieci bezprzewodowej, to poczekaj na Palm Tungsten C, o którym napiszemy już wkrótce.

Obecnie dzięki nowej generacji procesorów do produktów firmy Palm zaczną powstawać bardziej zaawansowane aplikacje. Zupełnym przełomem może być w Tungsten C, procesor PXA250 400MHz, który wyrówna szanse obu platform. Teraz pozostaje czekać na kontratak Microsoftu, którym będzie system Pocket PC 2003.


Zobacz również