Fotograficzny pamiętnik
-
- 08.12.2010, godz. 06:00
Fotoblogi to popularny sposób prezentacji zdjęć. Ich charakter jest bardzo różny - są podróżnicze, sentymentalne, ale i zawodowe, które prezentują najnowsze dzieła fotografów. Dziś o tym, jak założyć swój blog zdjęciowy i co zrobić, by zostać lubianym autorem.

Przeglądarkę Mosaic nadal pobrać można na oficjalnej stronie NCSA. Dostępna w wersji Windows, Mac i Linux.
Polecamy:
Zobacz też:
- Picasa: domowe archiwum zdjęć
- Twoje zdjęcia z wakacji w Picasa Web Albums - warsztat idg.pl
- Min.us - łatwy sposób na galerię zdjęć w internecie
Więcej informacji:

Autorka strony Chaos Kontrolowany - lubianego fotobloga o modzie i ubiorze.

Edytor zdjęć Flog.pl umożliwia m.in. sepię, wyostrzenie i dodanie tekstu do zdjęcia.
Skąd się wzięły fotoblogi?
Czy ktoś jeszcze pamięta, że 17 lat temu w internecie nie było obrazków? Pierwszą przeglądarką obsługującą grafikę był Mosaic NCSA powstały w kwietniu 1993 r.
Rok później, w sieci pojawiły się pierwsze web logi - internetowe pamiętniki. Za oceanem, blogowy "boom" rozpoczął się na przełomie lat 1997/98.
Zobacz również:
- Jak przekonwertować pliki HEIC na JPEG w macOS i Windows 10/Windows 11 [PORADNIK]
- Instagram jest zagrożony? BeReal nowym faworytem
- Jesteś entuzjastą Notion? Dołącz do polskiej społeczności podczas oficjalnego launchu Notion Polska
W roku 2001, kiedy blogi przyjmowały się w Polsce, Amerykanie zaczęli nudzić się samym tekstem. Coraz częsciej do wpisów dodawano zdjęcia, a z czasem fotografie same zaczęły przyjmować formę notek.
Strona stronie nierówna...
Fotoblogi różniły się od siebie i z czasem podzielono je na kilka kategorii. Największa z nich to amatorskie pamiętniki, zawierające zdjęcia i opisy. Zwykle: zorientowane na nowe znajomości i kontakt z przyjaciółmi.
Często strony przypominają portfolia, w których artyści przedstawiają swoje zdjęcia, obrazy i grafiki. Obecnie, profesjonalne fotoblogi mogą też zajmować się np. biżuterią lub wizażem.
Jak założyć fotobloga?
Pamiętnik ze zdjęciami stworzyć bardzo łatwo. Istnieje wiele serwisów, które bezpłatnie pozwalają poprowadzić fotoblog, przy użyciu prostych w obsłudze paneli.
Wśród polskich platform, popularne są m.in. Photoblog, Fotolog i Foblo. My skorzystamy ze strony Flog.pl, która wydaje się solidna i już w wersji bezpłatnej oferuje całkiem duże możliwości.
Fotoblog w serwisie Flog.pl
1. Aby założyć blog fotograficzny, wpisujemy najpierw adres Flog.pl i klikamy w linki "Załóż fotoblog" na samej górze strony.
2. W rejestracji podajemy login, który będzie też służył jako adres bloga. Strony w serwisie mają linki: *nazwa*.flog.pl.
3. Po założeniu bloga, można już zacząć publikować. Na początek, warto zajrzeć do menu po lewej i wybrać opcję "Dodaj nowy wpis".
4. W dziale "Dodaj zdjęcie" załączamy wybrany obrazek z dysku i klikamy opcję Wyślij.
5. Flog.pl umożliwia prostą edycję zdjęć. Na górnej belce znajdują się opcje, takie jak: dodaj ramkę, zdjęcie czarno-białe, sepia, rozmycie, wyostrzenie, odbicie lustrzane i negatyw.
6. Jeszcze tylko tytuł, opis i słowa kluczowe (tagi), które pomogą innym w odszukaniu naszej strony. Można już kliknąć Publikuj.
Oczywiście, opcji jest mnóstwo, ale warto poznać je samodzielnie. Kupując konto PREMIUM (29,99 zł/rok), otrzymujemy też kilka dodatków: promocję na stronie głównej, 10 wpisów dziennie (zamiast standardowych 3 dziennie), brak reklam i banerów, najlepszą jakość zdjęć (rozmiary do 1600 x 1200 pikseli) i wiele więcej.
Świetnie do fotoblogów nadają się również serwisy Wordpress i Tumblr. W wersji bezpłatnej, mają znacznie mniej ograniczeń niż ich polska konkurencja.
7 zasad fotoblogera
Umieszczając zdjęcia w internecie, warto pamiętać o pewnych regułach, których nie należy łamać:
- 1. Nie umieszczaj zdjęć przedstawiających przemoc, symbole faszystowskie, pornografię itp.
- 2. Najpierw spytaj koleżankę o zgodę, a dopiero potem umieść jej zdjęcie na blogu.
- 3. Nie wrzucaj na stronę obrazków, których nie jesteś autorem (zwłaszcza, jeśli nie są udostępniane na wolnej licencji).
- 4. Pamiętaj, że naruszanie godności jest w świetle prawa przestępstwem.
- 5. Nie prowadź na fotoblogu prywatnych wojen i nie naśmiewaj się z innych.
- 6. Staraj się nie przeklinać w komentarzach i podpisach zdjęć.
- 7. Pamiętaj, że nie każde zdjęcie warto publikować.
Prowadząc fotobloga, warto też uczyć się od innych. Wśród wielu ciekawych stron, wymienić można projekt Slinkachu pt. "Little people" i fotoblogi Roberta Danieluka, Konrada Redela i Przemka Chudkiewicza.