Fotomaty

Drukując zdjęcia, chciałbyś, żeby wynik Twojej pracy przypominał produkt laboratoriów fotograficznych. Nowe drukarki Epsona i Canona niewiele odbiegają jakością od tradycyjnych zdjęć.


Drukując zdjęcia, chciałbyś, żeby wynik Twojej pracy przypominał produkt laboratoriów fotograficznych. Nowe drukarki Epsona i Canona niewiele odbiegają jakością od tradycyjnych zdjęć.

Poddaliśmy testom dwie nowe drukarki Epsona i Canona

Fotomaty

Epson Stylus Photo 870, 1270

Pierwsza z nich, Stylus Photo 870, zachowuje się jak typowa drukarka atramentowa. Drukuje zdjęcia i tekst na zwykłym papierze. Wyposażona jest zarówno w złącza USB, jak tradycyjne równoległe. Jej prawdziwe zalety ujawniają się jednak dopiero podczas drukowania na specjalnym papierze Epsona. Efekty są doskonałe: odpowiednie, subtelne kolory, łagodne przejścia miedzy barwami w niczym nie przypominają wydruków na zwykłym papierze. Zdjęcia drukowane na papierze dość szybko blakną, gdy są wystawione na działanie światła słonecznego.

Jak twierdzi Epson, wydruki na specjalnym papierze firmowym zachowają kolory tak długo jak fotografia. Przekonamy się o tym za pół roku.

Testowaliśmy drukarkę, korzystając ze złącza USB. Epson Stylus Photo 870 drukował zdjęcie o wymiarach 20x25 centymetrów około 4 minut, a zdjęcia próbne formatu 10x15 - po 90 sekund każde. Niestety, specjalny papier Epsona nie jest tani: jedna kartka formatu A4 kosztuje 2,6 złotego. Papier w rolkach, do drukowania serii zdjęć, trzeba ręcznie rozcinać, żeby uzyskać oddzielne wydruki. Podobnie jak w przypadku poprzednich drukarek Epsona, czarno-biały tekst drukowany na zwykłym papierze ma tendencje do rozmywania. Mimo drobnych wad Epson Stylus Photo 870 jest doskonałym wyborem, jeśli chcesz drukować fotografie. Jego szerokoformatowa wersja, Stylus Photo 1270, może drukować na papierze o wymiarach 33x112 centymetrów.

Obydwie drukarki Epsona wyposażone są w inteligentne zasobniki z tuszem, które pomagają określić poziom pozostałego atramentu.

Canon

Fotomaty

Canon BJC-8200 Photo

Drukarka Canon BJC-8200 Photo może drukować z rozdzielczością 1200x1200 dzięki wystrzeliwanym kroplom atramentu o objętości 4 pikolitrów. System druku z wykorzystaniem sześciu atramentów i niewielkie krople pozwalają uzyskać na specjalnym papierze Canona 33 odcienie kolorów.

Drukarka jest standardowo wyposażona w jeden podajnik papieru o pojemności 100 kartek i jeden odbiornik. Zawiera też dwa złącza: równolegle i USB. Canon BJC-8200 również drukowała doskonale wyglądające dokumenty. Tekst był wyraźny i ostry, linie nieposzarpane, w obszarach cieni dało się zauważyć wiele szczegółów, a przejścia tonalne były łagodne i niezauważalne dla oka. Canon charakteryzuje się niskimi kosztami użytkowania, gdyż ma sześć oddzielnych zbiorniczków z atramentem, które można wymieniać po jednym (większość drukarek ma kałamarze zintegrowane, zawierające trzy kolory). Jeden kałamarz kosztuje 45 złotych.

Dość droga jest drukarka, za którą trzeba zapłacić aż 2184 złotych, ale przy tej jakości wydruków nie jest to cena wygórowana. Jak szacuje producent, prędkość druku dokumentów czarno-białych wynosi - 2,5 strony na minutę, a kolorowych 1,5 strony. W przeprowadzonych przez nas testach duże zdjęcie formatu A4 drukowane było około 4 minut. Canon BJC-8200 Photo może drukować na wielu różnych nośnikach: zwykłym papierze, folii, teksturze, papierach do nadruków termicznych, kopertach itp. Wraz z drukarką dostarczana jest wyczerpująca i doskonale zaprojektowana instrukcja obsługi.

Obydwie drukarki warte są uwagi. Canon lepiej sprawował się na zwykłym papierze, uzyskując jednocześnie bardzo dobre wyniki na specjalnych mediach. Epson w przypadku specjalnych papierów pozwalał uzyskać oszałamiające rezultaty, zbliżone do oryginału. Na korzyść Epsona przemawia cena - niższa o ponad 600 złotych. Szacując koszty, w dłuższej perspektywie Canon może się okazać bardziej ekonomiczny, gdyż wykorzystuje oddzielne kałamarze z tuszem. Obydwie drukarki polecamy z czystym sumieniem - wybór zależy od Ciebie.