Fotoradary: zrobione przez nie zdjęcie obejrzymy w Internecie

Główny Inspektorat Transportu drogowego opracowuje system, dzięki któremu kierowca będzie mógł przez Internet zobaczyć swoje zdjęcie z fotoradaru.

Fotoradary to narzędzie, które jest potrzebne. Niestety w naszym kraju od lat służy ono jako maszynka do zarabiania pieniędzy, w czym przodują takie gminy, jak Kobylnica i Człuchów. Oznacza to więc, że ustawiane są często w miejscach, które po prostu dają największą szansę na ukaranie kierowcy (np. szeroka porządna droga, ograniczenie 30 km/h).

Ostatnio mamy też do czynienia z ogromnym zwiększeniem liczby tych urządzeń, co spotkało się w końcu z ostrą reakcją społeczeństwa (w tym dziennikarzy takich jak np. Tomasz Lis), która zmusiła rządzących do przeprowadzenia kontroli mającej na celu sprawdzenie, czy fotoradary stoją we właściwych miejscach. Ponadto kilka dni temu z ust ministra Sławomira Nowaka padła deklaracja (mam nadzieję, że prawdziwa), z której wynika, że wkrótce do Sejmu trafi projekt mówiący o przekazaniu pieniędzy uzyskanych z fotoradarów do Krajowego Funduszu Drogowego (a nie po prostu do budżetu).

To dobre informacje, do których dołączyła właśnie kolejna. Otóż dziennikarz serwisu RMF FM dowiedział się, że Generalna Inspekcja Transportu Drogowego pracuje nad odpowiednimi zmianami w prawie oraz towarzyszącym im projektem, dzięki którym kierowcy (każdy z nich ma mieć przypisany osobisty kod) otrzymają możliwość dostępu do serwisu pozwalającego im sprawdzić, czy posiadają jakieś mandaty z fotoradarów. Co więcej, gdy okaże się, że spotkało ich to "szczęście", będą mogli obejrzeć swoje zdjęcie.

To świetna wiadomość. Pamiętać bowiem tutaj należy, że popularne "krokodylki" oczywiście zawsze z chęcią wyślą do nas pismo z informacją, gdzie, kiedy i o ile przekroczyliśmy dozwoloną prędkość, lecz powołując się na brak podstaw prawnych (!!!) nie prześlą nam jednocześnie zdjęcia będącego dowodem naszego wykroczenia, co oznacza, że musimy im zaufać (!!!), lub spróbujemy zażądać okazania fotografii. Niestety w tym celu musimy udać się do siedziby GITD w Warszawie. Ręce opadają....

Kiedy możemy oczekiwać uruchomienia wspomnianego serwisu? Według nieoficjalnych informacji w przyszłym roku.