Fotosklep wchodzi w Sieć

Łączenie w jeden pakiet kilku programów dotychczas sprzedawanych osobno i nazywanie takiej hybrydy nową wersją sztandarowej aplikacji nie jest domeną li tylko Microsoftu...


Łączenie w jeden pakiet kilku programów dotychczas sprzedawanych osobno i nazywanie takiej hybrydy nową wersją sztandarowej aplikacji nie jest domeną li tylko Microsoftu. Podobne podejście marketingowe zastosowano w przypadku kolejnego wcielenia najpopularniejszego profesjonalnego narzędzia do edycji obrazów, jakim jest Adobe Photoshop - tym razem o numerze 5.5.

Fotosklep wchodzi w Sieć

Wielkie okno Save for the Web daje wszystkie opcje optymalizacji grafiki do WWW wraz z podglądem.

Najważniejszą zmianą w stosunku do wersji 5.0 jest dołączenie aplikacji ImageReady 2.0, która ułatwia przygotowanie grafiki do Internetu. Myliłby się jednak ten, kto uznałby to posunięcie za zwykłe naciąganie klientów: Photoshop i ImageReady zostały tak poprawione, że użytkownik ma wrażenie pracy z jednym programem o potężnych możliwościach. Jest to po części zasługa niemalże stuprocentowej zgodności interfejsów obu aplikacji (te same palety i menu, podobne narzędzia), a po części - filozofii wspólnej edycji obrazu.

Na czym ta filozofia polega? Otóż obrabiając zdjęcie w Photoshopie, możesz je w każdej chwili przyciskiem "Skocz do" z paska narzędzi przenieść do okna ImageReady, w którym wykonasz operację np. optymalizacji obrazu do WWW. Zachowujesz przy tym możliwość cofnięcia czynności wykonanych w Photoshopie dzięki tej samej palecie Historii. Sztuczka działa także w druga stronę - po przerzuceniu obrazu z ImageReady do Photoshopa. Jednocześnie twórcy zadbali o to, by użytkownik nie musiał ciągle "skakać" między aplikacjami i w Photoshopie zaimplementowali najważniejsze funkcje edycji WWW, zaś ImageReady wyposażyli w podstawowe narzędzia do retuszu obrazu.

Zanim trafi do Sieci

Adobe wprowadziła bardzo istotne - i dosłownie wielkie - okno Save for Web do przygotowywania grafiki do Internetu. W tym jednym miejscu dokonujesz pełnego procesu optymalizacji obrazu pod kątem wymogów Sieci. Dostępnych jest tu mnóstwo opcji, np. ustalenie stopnia kompresji dla formatu GIF i PNG obejmuje nie tylko wygenerowanie odpowiednio małej palety kolorów, ale w przypadku GIF-ów także zastosowanie oryginalnej opcji Lossy, która zmniejsza rozmiar pliku od 10 do 50 procent.

Najważniejsze jest jednak to, że wszystkie zmiany odzwierciedlane są na bieżąco w podglądzie LiveView - panelu z dwoma lub czterema widokami tej samej grafiki. W przypadku dwóch widoków, jeden jest oryginałem, drugi - wersją ze zmianami. Przy czterech widokach pokazywane są dodatkowo dwie wersje optymalizacji proponowane przez Photoshopa. Pod każdym podglądem program podaje parametry pliku: format, opcje kompresji, rozmiar, a nawet czas ściągania modemem. Okno Save for Web jest więc błogosławieństwem dla projektantów WWW.

ImageReady 2.0 jest prawdziwą fabryką graficznych stron WWW. Funkcja Slice pozwala błyskawicznie tworzyć np. mapy nawigacyjne: na grafice rysujesz tylko prostokąty dzielące ją na części i odpowiednim częściom przypisujesz parametry sterujące przeglądarką (m.in. łącza URL, znaczniki alternatywne do przeglądarek niegraficznych czy skrypty Javy). Program sam generuje kod tabeli HTML, a każdy kawałek takiego obrazu może być indywidualnie optymalizowany - inną kompresję zastosujesz do grafiki (JPEG), a inną do tekstu i jednolitych kolorów (GIF).

Chciałbyś tworzyć atrakcyjne przyciski zmieniające wygląd np. po wskazaniu na nie kursorem myszy? Z pomocą przyjdzie funkcja Rollover, dzięki której w ciągu kilku minut uzyskasz złożone efekty, nie znając w ogóle języka JavaScript. Wygenerowaniem kodu i zapisaniem go w odpowiednim miejscu tabeli HTML zajmie się program. Oczywiście samo narzędzie Rollover nie wystarczy do zaprojektowania interaktywnego elementu - przydadzą się tu filtry Photoshopa oraz paleta warstw (Layers) czy animacji. Ta ostatnia służy do tworzenia animowanych GIF-ów i zawiera kilka opcji automatyzujących pracę, m.in. wykonujących za Ciebie klatki przejściowe.