FourSquare wymieniło Mapy Google na OpenStreetMap

Serwis społecznościowy FourSquare, oparty na możliwościach technologii lokalizacyjnych w urządzeniach mobilnych, wprowadził znaczną zmianę u podstaw swojego produktu. Mapy Google zastąpił odwzorowaniami kartograficznymi uzyskanymi z otwartego projektu OpenStreetMap i opracowanymi przez firmę MapBox.

FourSquare

Na blogu FourSquare podano, że od teraz serwis współpracuje z firmą MapBox, która korzysta z danych otwartego projektu OpenStreetMap. Ma to dać większą elastyczność przy projektowaniu serwisu oraz satysfakcję płynącą z możliwości wspierania tego otwartego projektu. Nie jest też tajemnicą, że w znacznej mierze chodzi także o pieniądze, których zażyczyło sobie Google.

Mapy OpenStreetMap zostały jednak wprowadzone tylko w wersji dla przeglądarek internetowych. Posiadacze aplikacji mobilnych m.in. dla Androida i iOS nie zobaczą żadnych zmian, bo nadal będą korzystać z Map Google. FourSquare mówi, że w tych systemach integracja map jest bardzo mocna i serwis nie wprowadzi na razie zmian do ich aplikacji.

W rezultacie współpracy z MapBox i społecznością OpenStreetMap, FourSquare stało się także częścią społeczności Leaflet, która pracuje nad otwartymi bibliotekami JavaScript przeznaczonymi dla interaktywnych map przyjaznych środowiskom mobilnym. Jej praca skupia się na urządzeniach mobilnych, więc może za jakiś czas FourSquare zmieni dostawcę map także dla aplikacji smartfonów i tabletów.