Foveon w tańszych aparatach cyfrowych

Firma Foveon, znana z opracowania rewolucyjnej matrycy CCD o oznaczeniu Foveon X3, zdecydowała się na zaprezentowanie nowego sensora, który jeszcze na jesieni tego roku znajdzie zastosowanie w tańszych aparatach cyfrowych.

Pierwsze egzemplarze nowego sensora Foveon (Foveon F19) znajdą się w aparacie cyfrowym firmy Polaroid o oznaczeniu X530, którego premierę przewidziano na jesień. Ma on kosztować 399 USD. Urządzenie to zostanie zaopatrzone w 4,5-megapikselową matrycę, konstrukcyjnie zbliżoną do oryginalnej 10-megapikselowej matrycy Foveon X3.

Do tej pory matrycę wykonaną w technologii Foveon X3 można było spotkać w aparacie cyfrowym Sigma SD9. Udoskonalona wersja tego przetwornika (Foveon X3 PRO 10M) znalazła się w modelu SD10. Idea Foveon X3 zbliżona jest do techniki stosowanej w analogowych aparatach fotograficznych. Polega ona bowiem na umieszczeniu na sobie trzech warstw sensorów, które są w stanie przechwycić każdy z trzech podstawowych kolorów i co za tym idzie, większą ilość informacji bez potrzeby dokonywania interpolacji, jak ma to miejsce w tradycyjnych matrycach CCD.

Więcej informacji: http://www.foveon.com


Zobacz również