Fox wybiera Blu-Ray

Studio filmowe Twentieth Century Fox zamierza w przyszłości wydawać swoje filmy na płytach Blu-Ray - poinformowali przedstawiciele koncernu. Oznacza to, że wszystkie wielkie amerykańskie wytwórnie filmowe dokonały już wyboru technologii, którą uważają za następcę DVD. Zapanowała równowaga - oba konkurencyjne formaty (Blu-Ray i HD DVD) wspierają po trzy koncerny filmowe.

Standard Blu-Ray opracowany został przez Sony. Obecnie nad jego rozwojem czuwa konsorcjum BDA (Blu-Ray Disc Association), zrzeszające już ponad 100 różnych firm. Konkurencyjny standard - HD DVD - opracowany został przez firmy Toshiba i NEC.

Twentieth Century Fox jest trzecim wielkim koncernem filmowym, który wybrał format Blu-Ray - wcześniej zdecydowały się na to firmy Sony Picture oraz Walt Disney. Wydawanie filmów na krążkach HD DVD zapowiedziały z kolei firmy Warner Bros, Paramount Pictures oraz Universal Pictures.

Przedstawiciele Twentieth Century Fox zapowiedzieli, że pierwsze ich filmy zostaną wydane na płytach Blu-Ray gdy tylko w USA i Europie pojawią się w sprzedaży odpowiednie odtwarzacze. Nastąpi to najprawdopodobniej na początku przyszłego roku.


Zobacz również