Foxconn zamierza (prawdopodobnie) produkować roboty

Firma Foxconn rozpocznie wkrótce budowę nowego centrum R&D (research and development). Co interesujące, dużo na to wskazuje, że zamierza produkować tam roboty, które następnie wykorzysta w swoich fabrykach.

Tajwańska firma Foxconn to największy na świecie producent komponentów elektronicznych, które dostarcza dla takich firm jak np. Apple, Intel i Microsoft.

W lipcu Foxconn poinformował, że w ciągu najbliższych trzech lat zamierza wyposażyć swoje fabryki w milion robotów, co powinno przełożyć się na obniżenie kosztów produkcji oraz poprawienie wydajności. Z najnowszych informacji wynika, że firma Hon Hai Precision Industry (Foxconn to jej nazwa handlowa) prawdopodobnie sama je wyprodukuje.

Hon Hai planuje bowiem zbudować centrum badawczo-rozwojowe o nawie "Intelligent Automation R&D Facility", które będzie się zajmowało tworzeniem "inteligentnej automatyzacji" (automatyzacja - ograniczenie lub wyeliminowanie ludzkiej pracy fizycznej i umysłowej przez pracę maszyn). Firma przyznała, że zamierza ją wykorzystać przede wszystkim w swoich fabrykach na całym świecie.

Koszt projektu szacowany jest na ok. 224 milionów dolarów. Według ekspertów pomóc on ma również firmie Hon Hai w polepszeniu warunków pracy, które obecnie pozostawiają wiele do życzenia.

Zdaniem Amy Teng, analityka z firmy Gartner, produkowane przez Hon Hai roboty będą przede wszystkim wykorzystywane w niebezpiecznych pracach związanych z chemiczną obróbką. Wątpi on jednak, aby były one w stanie poradzić sobie z montażem podzespołów tak małych urządzeń jak np. smartfony Apple.

"Nie sądzę, aby ramię robota mogło to robić [łączyć elementy wewnątrz smartfona - red.]. To jest tak skomplikowane, że myślę, iż ramię robota nie może w tym pomóc" - powiedział Amy Teng