Foxit Reader

Jednym z najpopularniejszych formatów plików jest dzisiaj PDF (Portable Dokument Format). Zapisywanych w nim jest wiele dokumentów naukowych oraz tekstów przygotowywanych do druku. Podstawowym narzędziem do odczytu jest oczywiście Adobe Reader, jednak niektórzy jego użytkownicy narzekają na duże zużycie zasobów systemowych oraz czas ładowania.


Jednym z najpopularniejszych formatów plików jest dzisiaj PDF (Portable Dokument Format). Zapisywanych w nim jest wiele dokumentów naukowych oraz tekstów przygotowywanych do druku. Podstawowym narzędziem do odczytu jest oczywiście Adobe Reader, jednak niektórzy jego użytkownicy narzekają na duże zużycie zasobów systemowych oraz czas ładowania.

Foxit Reader

Informacje:http://www.foxitsoftware.com Cena: bezpłatny, 35 USD za Pro

Dlatego właśnie warto rozważyć alternatywę dla produktu Adobe Systems. Jedną z najwygodniejszych jest bez wątpienia produkt firmy Foxit Software, Foxit Reader w wersji 3.0. Co interesujące, producent tego programu wprowadza właśnie na rynek specjalny czytnik ebooków eSlick (konkurent Amazon Kindle i Sony Reader), oczywiście obsługujący format PDF.

Głównymi zaletami Foxit Reader są niewielka objętość pliku instalacyjnego, niskie zużycie zasobów systemowych (aż 8-krotnie mniejsze niż w Adobe Reader), krótki czas ładowania (3-krotnie szybciej niż program Adobe), mnogość narzędzi ułatwiających korzystanie z plików PDF oraz fakt, iż aplikacja ta jest dostępna w wersji bezpłatnej, aczkolwiek jest też komercyjna dla bardziej wymagających. Używanie niektórych narzędzi do adnotacji w wersji bezpłatnej powoduje pojawienie się znaku wodnego na komentowanym dokumencie, a usunięcie znaku jest możliwe poprzez wykupienie licencji Pro.

Program integruje się z przeglądarkami internetowymi - podkreślana jest przede wszystkim współpraca z Firefoksem, jednak współdziała on również bez zarzutu z innymi aplikacjami tej kategorii, jak Chrome, Opera oraz Internet Explorer. Prawdopodobnie wskutek jakiegoś błędu w wersji instalacyjnej o rozszerzeniu .msi są problemy z działaniem wtyczki w Firefoksie, dlatego zalecane jest użycie instalatora z rozszerzeniem .exe. Wczytywanie wtyczki i dokumentu PDF jest szybkie, a użytkownik otrzymuje pełną paletę narzędzi do nawigacji i adnotacji.

Nowa wersja, nowe możliwości

Foxit Reader na rynku istnieje od dłuższego czasu. Jednak trzeba przyznać, że wersja 3.0 różni się w sposób znaczący od swojej poprzedniczki. Wśród ciekawszych opcji warto wymienić możliwość edycji plików multimedialnych. Do tej pory program pozwalał jedynie na ich odtwarzanie. Teraz, oprócz edycji, użytkownik może usunąć niechciane dźwięki czy filmy i zastąpić je nowymi (poprzez dodanie dowolnie wybranego pliku). Dodatkowo Foxit Reader 3.0 pozwala na szybkie przeglądanie plików załączonych do czytanego dokumentu PDF (obrazki wyświetlane są na specjalnym pasku w postaci miniaturek). Z mniej znaczących zmian warto wspomnieć o możliwości przewijania dokumentów za pomocą środkowego klawisza myszki czy wprowadzeniu wsparcia dla systemu metrycznego.

Już wcześniej użytkownik miał do dyspozycji tryb tekstowy przeglądania dokumentu, samoczynne przewijanie (jednak nie możemy zdefiniować szybkości przewijania), jak i całą paletę widoków i metod nawigacji.

Warto jeszcze zwrócić uwagę, że producent oferuje rosnącą liczbę wtyczek, które można znaleźć po wybraniu menu Help / Ckeck for updates. W specjalnym oknie wyświetlane są dostępne wtyczki - płatne i bezpłatne.

Adnotacje dla aktywnych

Oprócz szybkości i małych wymagań, Foxit Reader ma jeszcze jedną dużą zaletę. Jest nią szeroka paleta narzędzi służących do wprowadzania adnotacji w czytanym dokumencie. W wersji bezpłatnej dostępne są dwa zestawy: Typewritter Tools oraz Commenting Tools. Pierwszy z nich oferuje użytkownikowi bogate możliwości wstawiania komentarzy w tekście. W jego skład wchodzą narzędzia tworzące komentarz połączony z odpowiednim zdaniem specjalną strzałką (Callout Tool), wprowadzające tekst w dowolnym miejscu dokumentu (Typewriter Tool) oraz takie, które pozwalają na wstawienie ramki z jedno- lub wielowierszowym tekstem. Druga grupa narzędzi oferuje kilka możliwości oznakowania wybranych fragmentów. Użytkownik może wyróżnić tekst przez podkreślenie kreską zieloną (Underline Text Tool), czerwoną (Strickout Text Tool), niebieskim wężykiem (Squiggly Text Tool), a także użycie żółtego tła dla liter (Highlight Text Tool) czy zaznaczenie fragmentu dokumentu, który trzeba wymienić (Replace Text Tool).

Z programu tego z pewnością zadowoleni będą przede wszystkim ci użytkownicy, którym zależy na szybkości czy zaoszczędzeniu jak największej ilości pamięci operacyjnej (posiadacze starszych maszyn czy zwłaszcza coraz popularniejszych netbooków). Aplikacja ma jednak swoje minusy i chyba warto o nich wspomnieć. Przede wszystkim Foxit Reader nie jest tak uniwersalny jak Adobe Reader (wystarczy wspomnieć chociażby o nieobsługiwaniu formularzy flashowych). Drugim minusem jest brak oficjalnego spolszczenia. W programie znajduje się specjalne rozwijane Menu z listą języków do wyboru. Gdy wybierzemy język, program automatycznie pobierze plik językowy z serwera. Chwilowo brak polskiego, ale warto regularnie sprawdzać. Program jest też daleko mniej konfigurowalny niż konkurent z Adobe.

Plusy:

  • szybkość działania
  • niskie zużycie zasobów systemowych
  • duży wybór narzędzi służących do adnotacji

Minusy:

  • brak polskiej wersji językowej
  • mniejsza funkcjonalność niż w Adobe Reader

Ocena: 7/10

Podsumowanie: Foxit Reader to poważny konkurent Adobe Readera w prostych zastosowaniach