Francja: wyprzeć amerykańską kulturę z sieci!

Jak informuje agencja AFP, prezydent Francji, Jacques Chirac, wezwał rządzy największych państw Unii Europejskiej do zainicjowania międzynarodowej akcji przeciwstawienia się zalewowi amerykańskiej kultury w Internecie. Projekt Chiraca przewiduje m.in. publikację online najważniejszych dzieł literatury europejskiej.

Wezwanie głowy państwa francuskiego jest skierowane przede wszystkim do Wielkiej Brytanii, Niemiec i Hiszpanii. Stanowi odpowiedź na wcześniejsze informacje przedstawicieli koncernu Google, wg. których z pomocą wyszukiwarki można uzyskać dostęp do ok. 15 milionów książek i dokumentów przechowywanych w 5 najbardziej prestiżowych bibliotekach anglojęzycznych.

Chirac konsultował się już w tej sprawie z francuskim ministrem kultury, Renaudem Donnedieu de Vabres oraz z dyrektorem francuskiej Biblioteki Narodowej Jean-Noel Jeanneney. W najbliższym czasie Jeanneney zamierza spotkać się z ekspertami z państw UE, natomiast prezydent Chirac przedstawi założenia francuskiego projektu podczas tygodnia kultury europejskiej, który odbędzie się w maju w Paryżu.


Zobacz również