Francuska armia maczała palce w Thunderbird 3

Dwa dni temu opublikowano finalną wersję programu pocztowego Thunderbird 3. Okazało się, że oprócz programistów Mozilla Foundation, do jego powstania przyczyniła się też armia francuska.

Pobierz z zasobów PCWorld.pl:
Fragment kodu użyty w najnowszej wersji klienta pocztowego Mozilli przygotowali programiści francuskiej armii. Wojskowi zainteresowali się opensource'owymi rozwiązaniami Mozilli dzięki decyzjom tamtejszego rządu i dyrektywie nakazującej agencjom rządowym stosowanie rozwiązań zapewniających technologiczną i komercyjną niezależność - podała agencja informacyjna Reuters.

Projekt na bazie kodu Mozilli rozpoczął swoje życie jako wojskowy, lecz potem został upubliczniony. W efekcie we współpracy z Mozillą powstał klient pocztowy o nazwie TrustedBird. W Thunderbirdzie w wersji 3 fragment kodu pochodzi właśnie z aplikacji TrustedBird.

Zobacz również:

  • Korzystasz z Outlooka? Microsoft szykuje zupełnie nową wersję aplikacji!
  • Najlepsze bezpłatne usługi poczty elektronicznej w 2021 roku
  • Covid – wariant Delta już dominuje w Polsce i jest coraz gorzej

Obecnie Thunderbird jest zainstalowany na około 80 tys. komputerów, z których korzysta francuska armia, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, Ministerstwo Finansów i Kultury. W niektórych przypadkach stosowany jest też TrustedBird.

Francuski rząd zdecydował się na stosowanie oprogramowania pochodzącego od Mozilli ze względu na jego otwartość. Odrzucono konkurencyjnego Microsoft Outlooka, ze względu na zamknięty kod, co uniemożliwiło przygotowanie bezpiecznych rozszerzeń.

Najważniejsze zmiany w najnowszej wersji Thunderbirda to wyświetlanie wiadomości w kartach oraz usprawnienie działania filtrów. Rozbudowano też możliwość filtrowania rezultatów wyszukiwania, poprawiono integrację z Gmailem oraz systemami Windows i Mac OS X. W sumie, w aplikacji wprowadzono kilkanaście tysięcy zmian.

Źródło: Reuters