Francuska wojna o WAP

France Telecom, oskarżona o naruszenie zasad uczciwej konkurencji, musi wstrzymać sprzedaż telefonów wyposażonych w technologię WAP.

Francuski sąd nakazał France Telecom wstrzymanie sprzedaży telefonów komórkowych obsługujących protokół WAP. Firma nie może sprzedawać takich aparatów w okresie od 13 czerwca do 30 września. Wyrok został wydany po skardze złożonej przez firmę Wappup.com, debiutującą na rynku, która zarzuca operatorowi, iż sprzedawane przez niego aparaty są domyślnie zaprogramowane do łączenia się z internetową witryną France Telecom.

France Telecom udowodniła jednak w sądzie, że fakt ten nie wyklucza możliwości dostępu do innych stron WAP w Internecie. "Dla France Telecom oznacza to konieczność działania z zachowaniem zasad uczciwej konkurencji, natomiast dla nowo powstałych firm, takich jak Wappup, oznacza możliwość przetrwania - stwierdził Antoine Duboscq, założyciel i szef Wappup.

Na konferencji prasowej zorganizowanej przez France Telecom przedstawiciele firmy wyrazili "zadowolenie" z decyzji sądu i potwierdzili, że niebawem na życzenie klientów będą zmieniane ustawienia strony startowej w oferowanych przez firmę telefonach WAP. Nie potwierdzono jednak wstrzymania sprzedaży od 13 czerwca.


Zobacz również