Francuski gigant energetyczny ukarany za hakerski atak na ekologów

Gigant energetyczny Eectricite de France został ukarany grzywną w wysokości 1,5 miliona euro za niezgodne z prawem działania, w ramach których współpracująca z nim firma detektywistyczna dokonała hakerskiego ataku na komputer przedstawiciela francuskiego Greenpeace. Kilka osób zamieszanych w sprawę zostało ponadto skazanych na więzienie.


Electricite de France (w skrócie: EDF) to francuskie przedsiębiorstwo zajmujące się dostarczaniem energii elektrycznej. Pod jego pieczą znajduje się 58 elektrowni jądrowych we Francji oraz 8 w Wielkiej Brytanii.

EDF walczy z ekologami

Firma prowadząc taką a nie inną działalność narażona była na protesty ze strony organizacji Greenpeace. Niestety do walki z nią postanowiła wykorzystać działania niezgodne z prawem.

Szefowie komórki bezpieczeństwa firmy, Pascal Durieux i Pierre-Paul Francois, zatrudnili bowiem w 2006 roku prywatną agencję detektywistyczną Kargus Consultants, która miała za zadanie zbierać informacje na temat planowanych przez ekologów akcji protestacyjnych i kampanii przeciw energii atomowej.

Decyzja: atak za pomocą e-maila

Wykonując zlecenie agencja postanowiła włamać się do komputera ówczesnego szefa francuskiego oddziału Greenpeace, Yannicka Jadota. Dokonała tego wysyłając na jego skrzynkę spreparowaną wiadomość e-mail, której otworzenie spowodowało uruchomienie złośliwego oprogramowania. Dzięki niemu włamywacze ukradli z dysku ofiary ponad 1400 przydatnych dla EDF dokumentów.

Niestety dla zaangażowanych w nielegalne działania cała sprawa wyszła na jaw. W 2009 roku Pierre Francois oraz Pascal Durieux zostali zawieszeni oczekując na proces, który właśnie został zakończony.

Kara pieniężna i wyroki "w zawiasach"

Francuski sąd uznał firmę EDF za winną szpiegostwa i skazał ją na zapłacenie grzywny w wysokości 1,5 miliona euro. Jeżeli chodzi o głównych "aktorów" tych działań, 3-letnie wyroki w zawieszeniu otrzymali szef bezpieczeństwa EDF oraz Pascal Durieux.

Również szef firmy Kargus, Thierry Lorho, oraz jego "hakerski" współpracownik Alain Quiros otrzymali 3-letnie kary pozbawienia wolności w zawieszeniu.

_________

Warto na koniec dodać, że Pascal Durieux to były kontradmirał francuskiej marynarki wojennej, natomiast Pierre-Paul Francois pracował wcześniej jako policjant.