Francuski robot sterowany Linuksem

Francuska firma Aldebaran Robotics ma zamiar wyprodukować robota, który będzie działał pod kontrolą systemu Linux. Jej przedstawiciele zapowiadają, że pierwsze takie urządzenia trafią na rynek na początku 2007 roku. Producent założył, że robot ma działać autonomicznie, być łatwo programowalny i niezbyt drogi.

Robot "Nao" ma konkurować funkcjonalnością z innymi podobnymi urządzeniami. Przeznaczony będzie do wykonywania prostych czynności domowych. Francuska maszyna będzie w stanie poruszać się, mówić i połączy się z urządzeniami obsługującymi WiFi, dzięki czemu użytkownik będzie mógł sterować robotem i programować go. Ma także charakteryzować się 23 "stopniami wolności", czyli inaczej mówiąc, 23 różnymi rodzajami ruchu, które będzie w stanie wykonać. To o 3 ruchy więcej, niż wykonuje pokazany w bieżącym tygodniu japoński "Choromet". "Nao" będzie miał około 54 centymetrów wzrostu i wyposażony będzie w kamerę.

Sterować nim będzie oprogramowanie stworzone w ramach opensource'owego projektu URBI (Universal Real-time Behaviour Interface). Przeznaczone jest ono do sterowania silnikami i czujnikami urządzenia. Opcjonalnie można w nim zaimplementować języki wyższego rzędu, jak C/C++, Java czy Matlab.

Producent nie podaje przewidywanej ceny urządzenia.