Francuskie MSW chce blokowania sieci Tor i publicznych WiFi

Francja szykuje się ponoć do wprowadzenia przepisów dających możliwość całkowitego zablokowania komunikacji w sieci Tor.

Po ostatnich krwawych atakach terrorystycznych w Paryżu francuskie służby podejmują coraz to nowe działania mające pozwolić na skuteczniejszą ochronę obywateli. O najnowszych pisze gazeta Le Monde, według której francuskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych pracuje nad aktami prawnymi dotyczącymi stanu wyjątkowego oraz zwalczania terroryzmu. Pierwszy z nich zakłada ponoć, że możliwe będzie zablokowanie publicznych sieci WiFi. Drugi budzi zdecydowanie więcej emocji. Przewiduje bowiem możliwość całkowitego zablokowania sieci Tor.

Warto przypomnieć, że po sieć Tor sięga wiele osób, które chcą ukryć tożsamość i zafałszować informacje o swojej lokalizacji. Z pewnością za tym narzędziem kryje się wiele zła w postaci działalności różnej maści przestępców czy terrorystów. Tor ma jednak również swoje jasne strony. Pozwala bowiem np. na prowadzenie skrytej działalności walczących o wolność mieszkańców totalitarnych krajów.

Tor - twardy orzech do zgryzienia

Gazeta Le Monde twierdzi, że MSW jest świadome, iż blokowanie sieci Tor jest szalenie trudne. W dokumencie do którego dotarła wyraźnie napisane jest, że niektóre propozycje "nie są obecnie technicznie możliwe do zrealizowania". Ponadto należy pamiętać, że część z proponowanych rozwiązań prawdopodobnie będzie niezgodna z konstytucją. Francuski rząd zapowiedział już jednak wprowadzenie do niej pewnych kluczowych zmian.

Kiedy?

Nowe przepisy mają być wg Le Monde przedstawione już na początku 2016 roku.