Francuzi rozdają darmowe pendrive'y

Francuskie władze planują przekazanie uczniom paryskich szkół średnich 175 tysięcy pamięci USB - donosi serwis Yahoo.com. Urządzenia, które będą wyposażone w oprogramowanie open source, mają w sumie kosztować ponad 2,5 miliona euro.

"Nowe przedsięwzięcie to pomysł na zredukowanie "cyfrowych" barier dzielących uczniów szkół średnich" - tłumaczy Jean-Baptiste Roger, rzecznik paryskiej Rady Regionu.

Uczniowie (w wieku 15 i 16 lat) otrzymają z początkiem przyszłego roku szkolnego w sumie 175 tysięcy pamięci USB zawierających oprogramowanie pozwalające na swobodny dostęp do skrzynki pocztowej, przeglądarki internetowej i innych dokumentów podczas korzystania ze szkolnych, domowych lub "kawiarnianych" komputerów. Prawdopodobnie będą to m.in. programy Firefox 2.0, Thunderbird, OpenOffice.org 2 oraz bliżej nieokreślony odtwarzacz audio-wideo i komunikator (dokładny zestaw programów ma być przedstawiony po wybraniu firmy mającej dostarczyć pamięci).

Warto też dodać, że przedsięwzięcie spotkało się już z pozytywnymi reakcjami przewodniczącego europejskiego oddziału fundacji Mozilla, który przyznał, że ta wiadomość to "wspaniała niespodzianka".

Więcej informacji można znaleźć w serwisie Yahoo.com.