Free Software Foundation wyda pół miliona dolarów na promocję

Amerykańska organizacja Free Software Foundation do końca roku planuje zebrać pół miliona dolarów, by mieć fundusze na przeprowadzenie szerokiej akcji informacyjnej dotyczącej trzeciej wersji licencji GPL. Przypomnijmy, GPL to jedna z najczęściej wykorzystywanych licencji open source na świecie.

Choć istnieją "bardziej nobliwe" licencje open source, GPL - głównie za sprawą Linuksa - bije rekordy popularności. W tej chwili najczęściej wykorzystywaną wersją jest jej drugie wcielenie stworzone w 1991 roku, zwane skrótowo GPL2.

Choć GPL3 ma być remedium na bolączki patentowe i brak kompatybilności między poszczególnymi licencjami, od początku wzbudza ona dość duże kontrowersje (patrz artykuł "GPL3 niebezpieczna dla wolnego oprogramowania?").

Przedstawiciele Free Software Foundation jednak bardzo spokojnie podchodzą do zarzutów. Co więcej, organizacja już teraz rozpoczęła zbieranie funduszy na akcje promocyjne - do końca roku planowane jest zebranie 500 tysięcy dolarów.

Trzecia wersja GPL ma wejść do użytku w 2007 roku. Jeśli wziąć pod uwagę jej założenia i krążące szkice, będzie ona jedną z najnowocześniejszych licencji open source na świecie.


Zobacz również