Freedom Fighters

Historia współczesna świata, której się uczyłeś w szkole, to fałsz. Tak naprawdę od końca drugiej wojny światowej jedynym słusznym kolorem jest czerwony.


Historia współczesna świata, której się uczyłeś w szkole, to fałsz. Tak naprawdę od końca drugiej wojny światowej jedynym słusznym kolorem jest czerwony.

Amerykanie uwielbiają wszystko, co ocieka patriotycznym przesłaniem. Widok powiewającej flagi USA wywołuje u nich dumę, a odśpiewanie hymnu narodowego przed każdym meczem futbolu amerykańskiego uważają za obywatelską powinność.

Jako że w USA sprzedaje się najwięcej gier, najłatwiejszą metodą na osiągnięcie dobrej sprzedawalności jest wtłoczenie dużej liczby patriotycznych elementów do gry akcji. I chyba tym tropem poszli twórcy z Io Interactive, wydając pozycję pod jakże patetycznym tytułem Freedom Fighters.

Korepetycje z historii

Freedom Fighters

Może to i komuchy, ale dobrze zdają sobie sprawę z tego, że reklama jest dźwignią handlu... i propagandy.

Dowiesz się teraz trochę szokującej prawdy o świecie. Pierwszą bombę nuklearną zrzucili nie Amerykanie, lecz Związek Radziecki. I nie na Japonię, tylko na Niemcy. Poza tym strefa wpływów ZSRR rozszerzyła się na całą Europę i kawał świata. Państwami komunistycznymi najbliższymi USA stały się Kuba i Meksyk. Aż któregoś pięknego dnia radziecka władza podjęła wspaniałą decyzję o uwolnieniu amerykańskich mas robotniczych spod jarzma imperialistycznego ciemiężcy.

Jak wiadomo pomysły decydentów są natychmiast wdrażane, więc niedługo potem na ulicach Nowego Jorku pojawiły się czołgi, wozy opancerzone, śmigłowce i niezliczone zastępy żołnierzy armii radzieckiej.

Od hydraulika do...

Ten dzień miał być kolejnym spokojnym dniem w monotonnym życiu pewnego hydraulika. Chris wraz ze swoim współpracownikiem jedzie na kolejne "niecierpiące zwłoki" zadanie. Okazuje się, że zleceniodawcą jest niejaka Isabella Angelina, aktywna członkini ruchu antysowieckiego. Jak można się domyślić, nasi wspaniali hydraulicy nie zastają nikogo w domu, a co gorsza w parę sekund później do mieszkania wpada batalion radzieckich sołdatów, chcących ująć ich wroga numer 1. W tym czasie rozpoczęła się bowiem megainwazja na Stany Zjednoczone.

Chrisowi nie pozostaje nic innego jak się bronić. Wykorzystując klucz francuski, nokautuje żołnierza, ratując życie jednemu z aresztowanych. Ten zabiera go do siedziby ruchu oporu. Już czas odpowiedzieć na atak komunistycznych sił!

Ku chwale ojczyzny

Freedom Fighters

Ostrzał z karabinów maszynowych może zdziesiątkować twój oddział, zanim uda ci się przedostać na drugą stronę ulicy. Celny rzut granatem może pomóc.

Freedom Fighters dołącza do grona gier TPP, dodatkowo ma elementy taktyczne. Jako jeden z bojowników o wolność będziesz walczył z najazdem ruskich, przeszkadzając i sabotując ich plany opanowania Nowego Jorku.

Misję zaczynasz w bazie ruchu oporu znajdującej się w nowojorskich kanałach. Każdy etap gry jest podzielony na misje. Będziesz mógł więc wybrać dowolne dostępne zadanie, z których każde ma kilka celów. Stałym punktem programu jest zawieszenie flagi amerykańskiej na reprezentacyjnym budynku miasta, takim jak komenda policji czy siedziba straży pożarnej.

Oprócz przyozdabiania miasta patriotycznymi symbolami przyjdzie ci wykonać zlecenia o dużo większym znaczeniu strategicznym. Wysadzenie w powietrze mostu spowoduje opóźnienia w pojawianiu się kolejnych sowieckich eszelonów, zniszczenie linii energetycznej oznacza małe zaciemnienie, a rajd na areszt zasila ruch oporu nowymi bojownikami.

Teoretycznie kolejność zadań jest dowolna, jednak warto przeanalizować poszczególne cele, aby ułatwić sobie kolejne misje. Na przykład do momentu zniszczenia lądowiska dla helikoptera, w innych częściach etapu będzie ci przeszkadzać latający helikopter Mi-24. Jest on naprawdę uciążliwą "przeszkadzajką", nawet biorąc pod uwagę fakt, że Związek Radziecki wysłał na Stany Zjednoczone chyba ze 20 milionów żołnierzy.

Na szczęście nie jesteś osamotniony. Wraz z tobą o wolność Stanów Zjednoczonych walczą jeszcze inni. Z czasem będziesz zdobywał doświadczenie, a twoja osoba stanie się coraz większą legendą w szeregach ruchu oporu. Dołączą też do ciebie kolejni partyzanci. Docelowo w grze pokierujesz nawet 12 ludźmi.

Freedom Fighters

Wydawanie komend zostało uproszczone do maksimum, więc nie spodziewaj się błyskotliwych zagrywek taktycznych. Mimo to rozkazy: "atakuj", "podążaj za mną" i "broń się!" w zupełności wystarczą. Inteligencja twoich ludzi nie stoi na najwyższym poziomie, jednak nie jest uciążliwa. Czasem się zdarzy, że któryś z żołnierzy zablokuje się lub wybierze najdłuższą drogę do celu, jednak nie przeszkadza to w rozgrywce.

Tak samo jest z poziomem intelektu u radzieckich wojaków. Podczas ostrzału sołdaci chowają się za osłonami, a pozostali przy życiu ruscy zajmują miejsca poległych towarzyszy przy stanowiskach karabinów maszynowych.

Kałach najlepszy jest

Do sowieckich sałdatów będziesz mógł wygarniać z kilku typów uzbrojenia. Na początku orężem jest czterokilogramowy klucz francuski, ale szybko dorabiasz się pistoletu. Oprócz niego z kategorii broni krótkiej dostępny też jest rewolwer. Następnie dostaniesz do rąk tradycyjnego kałacha, pistolet maszynowy, snajperkę Dragunov, shotguna, czy wyrzutnię rakiet. Ale nie będziesz mógł targać ze sobą całego składziku broni. Na misję możesz zabrać tylko pistolet i jeden z rodzajów cięższego uzbrojenia. W trakcie akcji możesz dokonać zamiany ekwipunku.

Dzień Niepodległości

Nie przepadam za nadmiernym epatowaniem amerykańskim patriotyzmem, a we Freedom Fighters jest tego naprawdę sporo. Gra przypomina mi trochę hollywoodzkie produkcje w stylu Dzień Niepodległości lub Wysłannik przyszłości. Jednak poza zarzutami do części fabularnej, reszta jest naprawdę udaną grą. Ładna grafika, cudowna muzyka i dobra grywalność powodują, że wszystkie mankamenty fabularne schodzą na plan drugi.

Paweł "Leviathan" Kozierkiewicz