Freescale prezentuje nowy procesor dla netbooków

Freescale zaprezentował nowy procesor przeznaczony do budowania netbooków. Układ i.MX515 (oparty na rdzeniu procesora Cortex-A8 zaprojektowanego przez firmę Arm) obsługuje grafikę 3D, odtwarza obrazy wideo o wysokiej rozdzielczości i może być taktowany zegarem o częstotliwości do 1 GHz.

Na rynku procesorów instalowanych w netbookach dominuje obecnie Intel ze swoich układem Atom. Freescale zapowiada, że netbooki oparte na układzie i.MX515 będą kosztować nawet o 30% taniej niż komputery bazujące na Atomie.

Freescale zapowiada, że pierwszy netbook oparty na układzie i.MX515 (zawierający układ Wi-Fi produkowany przez firmę Pegatron) zademonstruje już za kilka dni na targach CES w Las Vegas. Netbook będzie mógł pracować bez konieczności doładowywania baterii przez osiem godzin. Urządzenie pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Linux (Windows nie będzie obsługiwany) i będzie produkowane w kilku wersjach (z wyświetlaczami o przekątnej 8,9 lub 10 cali).

Produkcja procesora (który ma kosztować poniżej 20 USD) na masową skalę ruszy za pół roku, a pierwsze netbooki zawierające układ i.MX515 pojawią się na rynku prawdopodobnie w trzecim kwartale br.