Fritz 10 - recenzja

Określenie Fritz'a po prostu grą byłoby krzywdzące, ponieważ jest to prawdziwy szachowy kombajn. Aplikacja zawiera kilkanaście systemów sztucznej inteligencji, które różnią się między sobą sposobem "myślenia", dlatego wygranie jednej partii z komputerem nie oznacza, że Fritz już nas nie zaskoczy. Ponadto program zawiera kurs nauki gry w szachy, który jest ogromną zaletą aplikacji. Cała edukacja jest prowadzona w kilku aspektach: od podpowiedzi podczas gry, poprzez wyskakujące wskazówki od trenera, po filmy, w których występują najlepsi szachiści świata, którzy opowiadają o różnych taktykach.

Fritz 10 - recenzja
Walczyć z komputerem można w najróżniejszy sposób. Od zwykłej przyjacielskiej potyczki po rozegranie turnieju, w którym po każdym meczu przychodzi walczyć z potężniejszymi konkurentami. Przeciwnik reprezentować może jeden z pięciu poziomów zaawansowania, a ponadto można określać jego nawyki. W programie stworzono kilkanaście osobowości szachisty, takich jak, np.: "Zabójca", "Desperado", czy "Pijak". Różnią się oni takimi cechami jak pomysłowość, skłonność do ryzyka, figury, na których głównie bazują taktyki, czy charakter samej rozgrywki.

Można stworzyć też swojego konkurenta poprzez odpowiednie ustawienie tych własności. Należy podkreślić, że zastosowany we Fritzu algorytm sztucznej inteligencji został jako pierwszy w historii uznany za dorównujący człowiekowi, dlatego program stwarza ogromne możliwości. Warto zwrócić uwagę, że w aplikacji znajduje się narzędzie do samodzielnego rozmieszczania figur na początku partii, co w praktyce oznacza, że można wykorzystać Fritza do rozwiązywania, tzw. zadań szachowych.

Na szczęście potencjał programu można również wykorzystać do pomocy w nauce gry w szachy. W aplikacji znajduje się "Trener", którego porady są nieocenione. Podczas zwykłej gry jego rola ogranicza się do poprawiania nas, gdy zrobimy głupi ruch. Wygląda to tak, że po dokonaniu posunięcia wyskakuje okienko z napisem w stylu: "Ten ruch to początek twojej zagłady".

Fritz 10 - recenzja
Pod spodem pojawiają się przyciski, które umożliwiają cofnięcie ruchu, czy zignorowanie rady. Trenera można wykorzystywać w inny sposób. Przez całą grę można poprosić go o sugestię ruchu, czy o przeanalizowanie partii pod kątem sposobu na zrobienie mata. Kolejną formą pomocy są strzałki, które wyświetlane są podczas samej rozgrywki.

Podnosząc figurę i przenosząc ją na dane pole wyświetlane są w czasie rzeczywistym na czerwono ciągłą linią zagrożenia ze strony przeciwnika, na czerwono przerywaną linią możliwości bicia w następnym ruchu z danego pola, a na zielono zaznaczane są figury, które "kryją" dane miejsce na szachownicy. Wszystkie pomoce można wyłączyć, a w przypadku gdy rozgrywamy partię rankingową, jesteśmy całkowicie ich pozbawieni.

Kolejną formą edukacji są filmy nagrane specjalnie na potrzeby programu. Występują w nich tacy mistrzowie królewskiej gry, jak Garry Kasparov, Rustam Kasimdzhanov, Alexei Shirov, czy inni. Opowiadają o różnych rzeczach, na które trzeba zwracać uwagę podczas gry w szachy, oraz tłumaczą na konkretnych przykładach z pozoru trudne zagrania.

Niestety nie ma gier idealnych. Na krytykę zasługuje środowisko, w którym został osadzony Fritz. Jest on zbudowany głównie na kodzie HTML, co wydaje się dość dziwne w dzisiejszych czasach. Poza tym trójwymiarowy widok szachownicy jest na tyle niewydajny, że nie można z niego korzystać na starszych komputerach dłużej niż pół minuty.

Fritz 10 - recenzja
Na krytykę zasługuje również stabilność aplikacji, ponieważ co jakiś czas podczas grzebania w opcjach może wystąpić błąd i program zostanie zamknięty. Dla sporej części odbiorców ogromną przeszkodą będzie język, ponieważ nie jest dostępne spolszczenie.

Mimo tych wad, jest to moim zdaniem najlepsza gra szachowa, jaka kiedykolwiek została stworzona. Sztuczna inteligencja, filmy z szachistami, przykłady otwarć, niezliczone opcje rozgrywki to ogromne plusy programu. Być może w przyszłości stabilność zostanie poprawiona przez zainstalowanie jakiejś łatki, a wtedy program będzie absolutnie bezkonkurencyjny.

Ocena: 9

Gatunek: gry logiczne

Wymagania: CPU 2,2 GHz Intel Pentium 4 lub równoważny, 256 MB pamięci RAM, karta graficzna z 64 MB pamięci

Producent: ChessBase

Wydawca: ChessBase

Dystrybutor w Polsce: Techland

Cena: 129,90 zł

Wersja językowa: angielska (w najbliższym czasie dystrubutor zapowiada wprowadzenie polskiej lokalizacji)

Strona www

Plusy

+ bardzo dobry przeciwnik komputerowy

+ inteligentny trener

+ dużo materiałów szkoleniowych

+ sporo dodatkowych opcji

Minusy

- kiepska oprawa

- nieproporcjonalnie duże wymagania do wyglądu aplikacji

- niestabilna praca gry