FrostWire: nowe, open source'owe wcielenie LimeWire

Kiedy dwa lata temu twórcy aplikacji P2P LimeWire udostępnili kod źródłowy programu, co doprowadziło do powstania pewnego środowiska programistów open source skupionych wokół prac nad tym klientem, nie sądzili, że programiści owi przyczynią się być może do przetrwania aplikacji w trudnych dla technologii P2P czasach. Czasach zawieruchy wywołanej pozwami i pogróżkami ze strony RIAA...

Przypomnijmy, że pod koniec września autorzy LimeWire, pod naporem RIAA, postanowili dodać do kodu aplikacji nowe elementy, które będą uniemożliwiać wymianę z wykorzystaniem tego klienta pirackich kopii plików (informowaliśmy o tym w artykule "LimeWire będzie blokować 'piraty'"). Na odpowiedź środowiska wolnego oprogramowania nie trzeba było długo czekać. Tak narodził się FrostWire, open source'owy odpowiednik LimeWire.

Pierwsze wersje klienta FrostWire na pewno będą w znacznym stopniu podobne do LimeWire. Wszystkie uaktualnienia klienta LimeWire, nowe funkcje oraz łatki eliminujące błędy i luki będą uwzględniane podczas prac nad FrostWire. Jak twierdzą jego twórcy, celem ich pracy jest zapewnienie użytkownikom płynnego przejścia z jednego klienta do drugiego tak, aby wyeliminować konsekwencje umieszczenia w LimeWire kodu blokującego wymianę plików nielicencjonowanych i filtrującego materiały krążące po sieci Gnutella. Celem twórców FrostWire, jak sami przyznają, jest również zapewnienie użytkownikom sieci P2P wyboru, które pliki chcieliby pobierać, a których nie. FrostWire ma umożliwiać wymianę plików nie zawierających żadnych metadanych na temat licencji czy zabezpieczonych systemami DRM.

Jednym z efektów pracy wielu programistów nad źródłowym kodem LimeWire był klient AquaLime, jednak to właśnie jego protoplasta pozostał do tej pory najpopularniejszym programem opartym na silniku Gnutella. Obecnie szacuje się, że ok. 2 mln użytkowników korzystają z klienta LimeWire jednocześnie.

Więcej informacji: FrostWire.


Zobacz również