Fruli.pl

We Fruli.pl masz szansę na zakup fabrycznie nowych towarów za jedną dziesiątą ich ceny sklepowej. Obecnie do kupienia są: laptopy, telewizory, sprzęt AGD, fotograficzny i elektroniczny, konsole do gier, kosmetyki. Oferta produktowa jest rozbudowywana na bieżąco, na podstawie sugestii użytkowników.


Fruli.pl

Informacje:http://www.fruli.pl Cena: 1,22 zł / przebicie Ocena: 7,3

Dlaczego tak tanio?

Jak to możliwe, że ceny są tak niskie? To proste: przeprowadzane we Fruli.pl licytacje są płatne. Płacą wszyscy, wygrywa jeden. Biorąc pod uwagę realne koszty, nie ma tutaj żadnego oszustwa. W typowej aukcji cena danego produktu jest bowiem osiągana "wspólnymi siłami" wszystkich licytujących. Wystarczy do tego niewiele osób.

Powiedzmy, że aukcja dotyczy komputera o wartości 1500 zł i bierze w niej udział 20 osób. Niech 19 osób licytuje do poziomu 100 zł, a wygrywający przebije ich sumą 101 zł. Daje to sumaryczną kwotę 2001 zł, która znacznie przewyższa wartość tego sprzętu i przez to pozwala też zarobić organizatorowi. A gdyby w aukcji brało udział nie 20 lecz np. 100 lub 1000 osób? Łatwo się domyślić, jak nisko można wówczas zejść z ceną.

Jak to działa?

Fruli.pl

Fruli.pl

W aukcjach Fruli.pl użytkownicy posługują się wewnętrzną walutą serwisu - Frutkami, które wcześniej nabywają za prawdziwe pieniądze. Wszystkie produkty serwis wystawia na sprzedaż w cenie 0 złotych. Serwis ustala też precyzyjnie godzinę końca każdej aukcji. Użytkownicy za pomocą Frutków podbijają cenę. Każde podbicie kosztuje użytkownika jednego Frutka, co stanowi równowartość od 1,13 do 1,22 zł brutto (ceny Frutków zależą od wielkości pakietu, w jakim się je zakupi). Jedno podbicie przedłuża czas licytacji o 10 sekund i jednocześnie podnosi cenę produktu o 8 groszy.

Ile płaci zwycięzca?

Zwycięzca za wygrany produkt płaci dokładnie taką kwotę, jaką widać na ekranie po zakończeniu licytacji. Wyjątek stanowią licytacje typu "stała cena" oraz tzw. licytacje darmowe. W tych pierwszych jest z góry ustalona, bardzo niska cena za dany produkt. Niezależnie od wysokości kwoty osiągniętej na licytacji kupujący i tak zapłaci tylko tę ustaloną cenę. Natomiast w licytacji darmowej, która jest prowadzona do ostatniej osoby, zwycięzca otrzymuje towar za darmo bez względu na to jaka cena zostanie osiągnięta.

Koszt licytacji stanowią także wykorzystane w niej Frutki oraz wartość przesyłki kurierskiej.

Garść porad

Liczba użytkownikówhttp://Fruli.pl systematycznie się powiększa i można już obserwować pewne typy preferencji prowadzenia licytacji - agresywne, ostrożne, spontaniczne itd. Niektórzy przeznaczają na licytację duże kwoty i są od początku obecni w aukcji, inni próbują wejść do grona licytujących, gdy stawka jest wysoka. Liczą na to, że wygrają dzięki kilku, kilkunastu przebiciom.

Niezależnie od przyjętej strategii ważne jest zachowanie umiaru - to nie są żarty, tutaj każde przebicie kosztuje realne pieniądze. Zanim przystąpisz do jakiejkolwiek licytacji, poświęć kilka dni na obserwacje. Zobacz ile osób bierze udział w aukcjach, jak one przebiegają, jakie są ceny końcowe. Zapoznaj się bardzo dokładnie z regulaminem i obowiązującymi zasadami licytowania. Pamiętaj, że korzystając zhttp://Fruli.pl , w pewnym sensie uprawiasz hazard. Nie daj się wciągnąć, bo ani się obejrzysz, będziesz spłukany. Przed przystąpieniem do aukcji wyznacz sobie limit - jeśli zostanie przekroczony, zrezygnuj z dalszego licytowania.

Nie sugeruj się bardzo niskimi cenami końcowymi sprzedanych towarów. To tylko przynęta zastawiona na ciebie przez serwis. Weź pod uwagę, że zanim uda ci się coś wygrać, prawdopodobnie w wielu aukcjach stracisz swoje pieniądze. Zatem realny koszt zdobytego wreszcie towaru będzie dużo większy niż kwota, którą za niego wylicytujesz.

Automat licytuje, a ty śpisz

Osobom, które nie mają czasu bądź nie mogą śledzić upatrzonych aukcji, serwis oferuje Frutkomat - narzędzie do pilnowania przebiegu licytacji. Frutkomat możesz włączyć dla pożądanej licytacji, określić pułap kwoty, jaką stawiasz na wygranie danej licytacji oraz poziom ceny do zapłaty za towar. Narzędzie automatycznie przypilnuje licytacji, a ty nie musisz być w tym czasie zalogowany.

Potencjalne zagrożenia

Nie istnieją jeszcze żadne mechanizmy, które gwarantowałyby przejrzystość prowadzenia aukcji. A pole do nadużyć jest spore. Przykład pierwszy z brzegu: skąd wiadomo, że kolejnych przebić nie dokonuje jakiś skrypt, uruchomiony przez właściciela serwisu w celu sztucznego podbijania ceny?

Problem jest poważny, tym bardziej że prawo w tej kwestii milczy. Niby to aukcje, ale też i hazard... Z czasem grupa poszkodowanych użytkowników będzie się powiększać i pojawią się pretensje. Obojętne czy będą one słuszne czy nie, jakiś niewielki procent tych spraw może znaleźć swój finał w sądzie.

Twórcy projektu nie chowają głowy w piasek i mówią wyraźnie: konieczne jest opracowanie odpowiednich mechanizmów i ustalenie reguł, które nie dopuszczałyby do jakichkolwiek przekrętów zarówno ze strony administratora systemu, jak i uczestników aukcji. Wokółhttp://Fruli.pl będzie budowana społeczność. Jej opinie, sugestie i głosy krytyki będą miały duży wpływ na rozwój serwisu. Oby tak się stało.

Naszym zdaniem

Czy we Fruli.pl można kupić bardzo tanio różne produkty? Tak, można. Ale na pytanie czy warto w to wchodzić, odpowiadamy stanowczo: nie.

Zdecydowanie odradzamy branie udziału w aukcjach Fruli.pl. Stosowane tu metody, żerujące na ludzkiej naiwności, emocjach i skłonności do podejmowania nieuzasadnionego ryzyka, nie różnią się niczym od tych znanych z kasyna. Tylko że w kasynie masz świadomość, że grasz na własne ryzyko, a tu niekoniecznie. Nie masz też nawet cienia szansy, przynajmniej na razie, żeby sprawdzić czy aukcje są prowadzone uczciwie.

Skąd więc stosunkowo wysoka ocena serwisu? Na ocenę ogólną składają się oceny częściowe w takich kategoriach, jak wydajność, łatwość obsługi czy wygląd. W większości kategoriihttp://Fruli.pl dostał od nas wysokie noty, ale w kategorii "użyteczność" wystawiliśmy notę 0 punktów - my byśmy z takiego serwisu nie skorzystali.

Plusy:

  • bardzo niskie ceny za nowe produkty
  • łatwa obsługa

Minusy:

  • udział w aukcjach bardzo ryzykowny
  • brak mechanizmów weryfikacyjnych
  • brak zasad bezpieczeństwa

Podsumowanie: serwis kuszący niskimi cenami, ale bez gwarancji uczciwości i ocierający się o hazard - korzystasz na własne ryzyko.