Fuchsia OS - Google przedstawia nowy system operacyjny

Fuchsia OS to system operacyjny szykowany przez Google. Nie ma być zastępcą czegokolwiek, ale kolejnym graczem na rynku. Jak zaznacza Google - NIE JEST to Linux.

Fuchsia jest modularnym systemem operacyjnym, który korzysta z jądra Zircon. Ma w przyszłości obsługiwać zarówno laptopy, jak i smartfony, a także urządzenia należące do Internetu Rzeczy, samochody, smartwatche, itp. Nie ma nic wspólnego z innymi produktami Google - Chrome OS ani Android. Producent stworzył stronę dla deweloperów, gdzie znajdują się dla nich użyteczne informacje - zaczynając od frameworka, kończąc na urządzeniach i agentach. System ten będzie obsługiwać wszystkie rodzaje połączeń - od Wi-fi po telefonię. Strona ta nie podaje jednak żadnych terminów, ale widać, że prace nad nim są bardzo zaawansowane.

Fuchsia OS - Google przedstawia nowy system operacyjny

Fuchsia OS pojawiła się po raz pierwszy w 2016 roku, kiedy Google umieściło repozytorium na GitHubie. W 2017 roku dodano do systemu wsparcie dla języka Swift, w 2018 pojawiły się w nim kolejne funkcje, a w kodzie systemu Android pojawiło się w 2019 roku wsparcie dla "fuchsia". W chwili obecnej trudno powiedzieć, czy na rynku jest miejsce dla kolejnego systemu operacyjnego. Istnieją co prawda mniej znane, spoza wielkiej trójki Windows - Linux - MacOS, jednak są raczej domeną nielicznych. Ale w przypadku Google zasięg jest gigantyczny, więc być może jesteśmy świadkami narodzin systemu operacyjnego, który za kilka lat będzie mieć znaczenie.

Zobacz również:

  • Czy Samsung porzuci Androida? Czas na Fuchsia OS!
  • Android 11 - lista telefonów do aktualizacji [28.07.2021]
  • Ranking: najlepsze VPN 2021. Co to jest VPN i dlaczego warto go mieć?