FujiFilm Finepix Real 3D W1 - cyfrówka 3D za miesiąc w Europie

Firma FujiFilm w październiku wprowadzi na europejski rynek cyfrowy aparat fotograficzny Finepix Real 3D W1, umożliwiający wykonywanie zdjęć i filmów 3D. Taka funkcjonalność cyfrówki jest zasługą podwójnego systemu obiektywów i matryc.

FujiFilm Finepix Real 3D W1

FujiFilm Finepix Real 3D W1

FujiFilm Finepix Real 3D W1

Aparat zostanie zaprezentowany na rozpoczynających się w piątek, 4 września, targach elektroniki użytkowej IFA w Berlinie (jest to zarazem pierwsze urządzenie obsługujące technologię 3D z segmentu konsumenckiego, już oferowane lub gotowe do wprowadzenia na rynek, jakie zostanie pokazane na targach). Fujifilm dotrzymuje więc danego wcześniej słowa i faktycznie wprowadza cyfrówkę 3D jeszcze w 2009 roku. Warto jednak przypomnieć, że pierwsze wzmianki o technologii Real 3D, zastosowanej w aparacie, Fujifilm udostępniło już rok temu w trakcie targów Photokina 2008.

Jak już wspomniano, Finepix Real 3D W1 wyposażony jest w dwa obiektywy i dwa sensory obrazu typu CCD (1/2,3"), każdy o rozdzielczości 10 mln. pikseli. Obiektywy F3.7(W) - F4.2(T) umożliwiają 3-krotne optyczne powiększenie kadru. Dostępne ustawienia czułości wynoszą ISO 100, 200, 400, 800 i 1600.

Po wciśnięciu spustu migawki aparat wykonuje dwa niemal identyczne ujęcia tej samej sceny, które są następnie łączone w jeden obraz. Za jakość trójwymiarowych zdjęć i wideo odpowiada procesor obrazu Real Photo 3D. Dodatkowy mechanizm zapewnia synchronizację ekspozycji (nawet do 0,001 s, jak przekonuje producent), ostrości i zoomu zaraz po naciśnięciu spustu migawki.

Wykonane w ten sposób zdjęcia i filmy można oglądać na 2,8-calowym wyświetlaczu aparatu o rozdzielczości 230 tys. punktów. Aby oglądać obrazy w trójwymiarze nie trzeba zakładać specjalnych okularów - grafika prezentowana jest dzięki przeplotowi różnych obrazów oraz unikalnemu systemowi podświetlenia, w którym każde z oczu obserwatora odbiera odrębny sygnał. Tym sposobem jednak obraz 3D może być trudniejszy do dostrzeżenia, jeśli spojrzy się na niego pod kątem.

Aparat pozwala rejestrować wideo w rozdzielczości 640 x 480/320 x 240 pikseli (30 kl/s) z dźwiękiem stereo. Nośnikiem danych są karty pamięci SD/SDHC.

Wymiary cyfrówki wynoszą 123,6 x 68 x 25,6 mm, a waga - 260 g bez baterii i karty pamięci.

Cenę aparatu ustalono na 499 euro. Jego premiera w Japonii miała miejsce w sierpniu.