FujiFilm Finepix Real 3D W1 - cyfrówka 3D za miesiąc w Europie

Firma FujiFilm w październiku wprowadzi na europejski rynek cyfrowy aparat fotograficzny Finepix Real 3D W1, umożliwiający wykonywanie zdjęć i filmów 3D. Taka funkcjonalność cyfrówki jest zasługą podwójnego systemu obiektywów i matryc.

FujiFilm Finepix Real 3D W1

FujiFilm Finepix Real 3D W1

FujiFilm Finepix Real 3D W1

FujiFilm Finepix Real 3D W1

FujiFilm Finepix Real 3D W1

Aparat zostanie zaprezentowany na rozpoczynających się w piątek, 4 września, targach elektroniki użytkowej IFA w Berlinie (jest to zarazem pierwsze urządzenie obsługujące technologię 3D z segmentu konsumenckiego, już oferowane lub gotowe do wprowadzenia na rynek, jakie zostanie pokazane na targach). Fujifilm dotrzymuje więc danego wcześniej słowa i faktycznie wprowadza cyfrówkę 3D jeszcze w 2009 roku. Warto jednak przypomnieć, że pierwsze wzmianki o technologii Real 3D, zastosowanej w aparacie, Fujifilm udostępniło już rok temu w trakcie targów Photokina 2008.

Jak już wspomniano, Finepix Real 3D W1 wyposażony jest w dwa obiektywy i dwa sensory obrazu typu CCD (1/2,3"), każdy o rozdzielczości 10 mln. pikseli. Obiektywy F3.7(W) - F4.2(T) umożliwiają 3-krotne optyczne powiększenie kadru. Dostępne ustawienia czułości wynoszą ISO 100, 200, 400, 800 i 1600.

Po wciśnięciu spustu migawki aparat wykonuje dwa niemal identyczne ujęcia tej samej sceny, które są następnie łączone w jeden obraz. Za jakość trójwymiarowych zdjęć i wideo odpowiada procesor obrazu Real Photo 3D. Dodatkowy mechanizm zapewnia synchronizację ekspozycji (nawet do 0,001 s, jak przekonuje producent), ostrości i zoomu zaraz po naciśnięciu spustu migawki.

Wykonane w ten sposób zdjęcia i filmy można oglądać na 2,8-calowym wyświetlaczu aparatu o rozdzielczości 230 tys. punktów. Aby oglądać obrazy w trójwymiarze nie trzeba zakładać specjalnych okularów - grafika prezentowana jest dzięki przeplotowi różnych obrazów oraz unikalnemu systemowi podświetlenia, w którym każde z oczu obserwatora odbiera odrębny sygnał. Tym sposobem jednak obraz 3D może być trudniejszy do dostrzeżenia, jeśli spojrzy się na niego pod kątem.

Aparat pozwala rejestrować wideo w rozdzielczości 640 x 480/320 x 240 pikseli (30 kl/s) z dźwiękiem stereo. Nośnikiem danych są karty pamięci SD/SDHC.

Wymiary cyfrówki wynoszą 123,6 x 68 x 25,6 mm, a waga - 260 g bez baterii i karty pamięci.

Cenę aparatu ustalono na 499 euro. Jego premiera w Japonii miała miejsce w sierpniu.