Fujifilm FinePix S3000

To jeden z największych aparatów w teście. Dysponuje optyką o najwyższym współczynniku przybliżania.

To jeden z największych aparatów w teście. Dysponuje optyką o najwyższym współczynniku przybliżania.

Fujifilm FinePix S3000
Fujifilm FinePix S3000

Obok dużego wyświetlacza znajdują się przyciski sterowania zoomem. Służą także do nawigacji po menu.

Produkt "zielonego" koncernu proponuje w tym przedziale cenowym aparat z 6-krotnym zoomem. To wygodny w obsłudze plastikowy kompakt. Dla prawej dłoni konstruktorzy przewidzieli rękojeść, której występowanie jest rzadkością wśród aparatów tej klasy. Rzadkością jest również zastosowanie elektronicznego wizjera, który całkiem nieźle pełni funkcję wizjera optycznego. Obraz, jaki pokazuje, jest dość przejrzysty i powinien sprawdzić się podczas fotografowania w dużym słońcu (są na nim wyświetlane także informacje o ustawieniach i stanie aparatu). Alternatywę stanowi spory (1,8 cala) zewnętrzny wyświetlacz LCD.

Ogniskową zmienia się za pomocą przycisków umieszczonych pod kciukiem prawej dłoni.

Fotografujący ma wpływ na ekspozycję. Oprócz rozjaśniania lub przyciemniania obrazu za pomocą narzędzia kompensacji ekspozycji można użyć preselekcji przesłony. Czas naświetlania jest ustawiany automatycznie. Niestety, ustawień przesłony i jednostek kompensacyjnych dokonuje się w menu aparatu, co jest rozwiązaniem niewygodnym. Aparat pracuje niestety tylko przy jednej czułości CCD, odpowiadającej ISO 100.

Ten model oceniliśmy bardzo dobrze za ostrość obrazu. Średnio natomiast cyfrówka spisała się w próbie odwzorowania szczegółów w cieniach. Bardzo słabo należy określić rozpoznawanie szczegółów w światłach.

Fujifilm FinePix S3000

Jedna z największych testowanych cyfrówek. Na ujęciu z góry widać wyraźne wyprofilowanie rękojeści aparatu. Pierścień okalający przycisk spustu migawki stanowi włącznik aparatu oraz przełącznik podstawowych trybów zapis/odczyt.

Dane techniczne

Cena: 1899 zł

Rozdzielczość: 2048 x 1536 (3 mln pikseli)

Ogniskowa: 6-36 mm (odp. 38-228)

Jasność obiektywu: 1:2,8-3,0

Wielkość: 100 x 77 x 70 mm

Waga: 437 g

Karta pamięci: xD/16 MB

Karta pamięci: 100