Fujifilm - cyfrówka 3D jeszcze w tym roku

Japoński producent zapowiada, że jeszcze w tym roku wprowadzi do sprzedaży model cyfrowego aparatu fotograficznego, zdolnego do wykonywania zdjęć trójwymiarowych. Urządzenie wykonane w technologii Real 3D dysponuje parami identycznych obiektywów i sensorów, rejestrujących dwa ujęcia tej samej sceny, przetwarzane następnie do postaci obrazu 3D.

O systemie Real 3D informowaliśmy już w ubiegłym roku - Fujifilm udostępnił nieco informacji na ten temat w czasie targów fotograficznych Photokina 2008. Działanie Fujifilm FinePix Real 3D ma opierać się na specjalnym przetworniku obrazu - Real Photo Processor 3D. Jego funkcją jest jednoczesne przetwarzanie i łączenie dwóch różnych obrazów, pochodzących z dwóch obiektywów i sensorów optycznych. Danymi wejściowymi może być zarówno zdjęcie jak i film, połączone w jeden trójwymiarowy obraz. Dodatkowy mechanizm zapewnia synchronizację ekspozycji (nawet do 0,001 s, jak przekonuje producent), ostrości i zoomu zaraz po naciśnięciu spustu migawki.

Photokina 2008: trójwymiarowe fotografie od Fujifilm

Firma ma już prototypowy aparat - zastosowano w nim 2,8-calowy ekran LCD 3D, więc do jego obsługi nie potrzebne są dodatkowe okulary. Urządzenie, pokazane po raz pierwszy na ubiegłorocznym Photokina, w tym roku prezentowano już na targach PMA i Photo Imaging Expo. Następnym krokiem ma być już jego rynkowa premiera - początkowo na rynku japońskim.

Fujifilm - cyfrówka 3D jeszcze w tym roku

Jak przekonuje producent możliwość wykonywania zdjęć 3D to nie jedyne zalety aparatu. Użytkownik cyfrówki może w tym samym czasie rejestrować obraz w trybie telephoto (większa ogniskowa) i wide (szeroki kąt), bądź też wykonywać zdjęcia panoramiczne, przy czym obie pary: obiektyw+matryca odpowiadają za uchwycenie różnych połówek panoramy.