Fujifilm: dwa nowe kompakty

Firma Fujifilm zaprezentowała dwa nowe aparaty cyfrowe - model FinePix Z5fd i BigJob HD-3W. Pierwszy z nich, który wyposażono między innymi w 3-krotny zoom optyczny i 6,3-megapikselową matrycę Super CCD VI HR, oddaje użytkownikowi do dyspozycji funkcję detekcji twarzy, która z pewnością zainteresuje amatorów rodzinnej fotografii. Drugi z kolei, ze względu na swoją mocną konstrukcję, przeznaczony jest dla osób bardzo aktywnych lub po prostu potrzebujących wytrzymałego aparatu do pracy.

Model FinePix Z5fd wyposażono w funkcję detekcji twarzy (Face Detection), która oparta jest na procesorze Real Photo Processor II. Działanie tego systemu polega na wyszukiwaniu w obrazie z sensora konfiguracji oczu oraz ust (w zaledwie 0,05 sekundy) i przy pomocy specjalnego algorytmu odpowiednim ustawieniu ostrości oraz parametrów ekspozycji w celu zrobienia jak najlepszego zdjęcia. System potrafi odnaleźć w kadrze do dziesięciu twarzy oraz oznaczyć je na wyświetlaczu aparatu. Znalezione w ten sposób obiekty są śledzone podczas ruchu dopóki znajdują się w kadrze. Jak twierdzi producent system ten jest na tyle zaawansowany, że na przykład nie daje się przechytrzyć poprzez włożenie okularów. Natomiast podczas przeglądania zdjęć system umożliwia automatyczne zbliżenia uchwyconych twarzy w celu przycięcia zdjęcia do idealnego portretu.

Fujifilm: dwa nowe kompakty

FinePix Z5fd

Aparat wyposażono w obiektyw umożliwiający 3-krotne przybliżenie optyczne oraz 6,3-megapikselową matrycę Super CCD HR VI (o wymiarach 1/2,5 cala) umożliwiająca wykonanie zdjęcia w maksymalnej rozdzielczośći 2848 x 2136 pikseli (rozdzielczość minimalna to 640 x 480 pikseli). Urządzenie pozwala ponadto na rejestrowanie sekwencji wideo z dźwiękiem w maksymalnej rozdzielczości 640 x 480 pikseli (minimalna - 160 x 120 pikseli) z prędkością sięgającą 30 klatek na sekundę.

Rejestrowane treści możemy zapisać na wewnętrznej pamięci o pojemności 26 MB (oczywiście istnieje możliwość jej rozbudowy o karty formatu xD Picture), obejrzeć na wbudowanym 2,5-calowy wyświetlaczu LCD oraz zaprezentować znajomym (dzięki wyjściu audio-wideo) na ekranie telewizora. Wartość czułości może być regulowana automatycznie oraz ręcznie zgodnie z następującymi trybami: ISO 50, ISO 100, ISO 200, ISO 400, ISO 800 oraz ISO 1600. Prędkość migawki regulujemy w zakresie od 4 do 1/1000 sekundy, natomiast kompensację ekspozycji możemy przeprowadzać w granicach od -2 EV do +2 EV w skokach co 1/3 EV.

Nowość, która mierzy 92,8 x 55 x 19,4 mm i waży 130 g, komunikuje się z komputerem za pomocą interfejsu USB 2.0 oraz umożliwia wydruk bezpośrednio z drukarki wyposażonej w obsługę standardu PictBridge. Ponadto "cyfrówka" oferuje możliwość połączenia z różnymi urządzeniami za pośrednictwem portu podczerwieni (IrSimple Protocol). Warto też wspomnieć o baterii wielokrotnego ładowania, która powinna wystarczyć na wykonanie ok. dwustu zdjęć oraz technologii Intelligent flash.

Model BigJob HD-3W jest zupełnym przeciwieństwem swojego delikatnego poprzednika. W odróżnieniu od niego dysponuje solidną konstrukcją umożliwiającą wykonywanie zdjęć w bardzo trudnych warunkach - podczas rzęsistego deszczu lub dużego zapylenia. Bez obawy też - jak zapewnia producent - możemy go upuścić z wysokości 70 cm. Nic się również nie stanie obiektywowi, gdy np. urządzenie dostanie się w ręce dziecka gdyż został on zabezpieczony dużym mocnym szkłem.

Fujifilm: dwa nowe kompakty

BigJob HD-3W

Oprócz tego aparat charakteryzuje się matrycą o rozdzielczości 6 milionów pikseli, obiektywem umożliwiającym 3-krotne przybliżenie optyczne, możliwością rejestracji filmów (VGA - 30 klatek na sekundę) oraz czułością sięgającą ISO 1600. Nowość wyposażona została oczywiście w wewnętrzną pamięć o pojemności 23 MB oraz slot kart formatu xD-Picture.

Fuji FinePix Z5fd powinien trafić do rąk japońskich użytkowników na początku grudnia, natomiast termin pojawienia się na rynku modelu BigJob HD-3W nie został podany.